جلسات بی ثمر شورای عالی کار؛ دستمزد کارگران در سال آینده، باز هم مشخص نشد

پس از ۷ ساعت مذاکره، جلسه شورای عالی برای تعیین دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳کار بدون تصمیم گیری پایان یافت و این مذاکرات فردا نیز ادامه پیدا می کند.

به گزارش اکونگار، به نقل از تسنیم، جلسه امروز شورای‌عالی کار بعد از 7 ساعت مذاکره بدون نتیجه پایان یافت و بقیه چانه‌زنی‌ها برای تعیین دستمزد 1403 کارگران به فردا 27 اسفند ماه در جلسه بعدی شورای‌عالی کار موکول شد.

نامه فعالان کارگری به رئیس جمهور/رویه دولت درباره تعیین حداقل دستمزد تغییر کند

صولت مرتضوی, وزیر کار در جلسه شورای‌عالی کار  با ابراز اینکه "وظیفه ما این است که به قانون عمل کنیم."، خطاب به شرکای اجتماعی گفت: ما باید به قانون عمل کنیم. ما می‌گوییم مرجع آمار مرکز آمار ایران است, بنابراین باید به قانون عمل کنیم، مسائل مملکت را باید در تعیین حقوق و دستمزد در نظر بگیریم.

 وی ادامه داد: ما به‌عنوان دولت جانبدار کارگر یا کارفرما نیستیم؛ ما طرف قانون و اجرای قانون هستیم؛ ما نباید جامعه کارگری را نگران نگه‌داریم؛ کارمندان و کارگران نیازهای شبیه همه دارند, مانند لباس, خوراک و... .

مرتضوی گفت: پیشنهاد ما این است که آنچه در بودجه برای کارمندان در نظر گرفته شده است, به‌اضافه 2درصد برای کارگران حداقل‌بگیر لحاظ کنیم، اگر موافق هستید صلوات بفرستید، در غیر این صورت ختم جلسه امروز را اعلام می‌کنم و بقیه مذاکرات به جلسه فردا موکول می‌شود، اما درخواست من این است بدون حاشیه‌پردازی از جلسه شورای‌عالی کار با توجه به قانون دستمزد کارگران را تعیین و آنها را از این نگرانی رها کنیم.

آیت اسدی, نماینده کارگری در انتقاد به اظهارات وزیر گفت: کارگران هیچ‌وقت نگفته‌اند که قانون را قبول نداریم، 80 درصد وقت در جلسه شورای‌عالی کار با دولت چانه‌زنی کردیم. مزایایی که کارمندان دریافت می‌کنند به‌اندازه حداقل حقوق کارگران است، بنابراین نمی‌توانیم حقوق کارگران را با کارمندان مقایسه کنیم.

علیرضا میرغفاری، عضو شورای‌عالی کار و نماینده جامعه کارگری درباره حداقل دستمزد 1403 کارگران در جلسه شورای‌عالی کار گفت: طبق نرخ تورم 42.5درصدی بهمن امسال، همچنین بر مبنای دهک چهارم و بعد خانوار 3.3 (طبق سرشماری سال 1395) و نیز مطالعات انستیتو تغذیه ایران عدد سبد معیشتی مطلوب 21میلیون و 668هزار تومان به دست می‌آید، این عدد سبد معیشتی مطلوب بدون در نظر گرفتن تورم انتظاری سال 1403 است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان