دولت ناتوان در کنترل تورم/ چرا کسی برای مرغ ۹۰هزار تومانی کفن‌ نمی‌پوشد؟

دهقان کیا، رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی تهران، افزایش تورم به علت سیاست های دولت می داند. او همچنین مهمترین دلیل افزایش تورم را افزایش نرخ ارز بیان می کند.

به گزارش اکونگار، به نقل از عصر خبر، رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی تهران افزایش حقوق سالانه طبق قانون کار به خصوص ماده 41 را حق قانونی کارگران دانست وگفت: افزایش تورم رابطه معنا داری با افزایش حقوق ندارد.

 آثار سرکوب نرخ ارز در جسم بی‌جان تولید

علی دهقان کیا افزود: در سال 1400 که تورم 46.3 درصد بود 57 درصد افزایش حقوق داشتیم و در سال 1401 که تورم 43.6 درصد بود 27 درصد افزایش حقوق. به اذعان کارشناسان افزایش حقوق ها هیچ تاثر معنا دارد و مستقیمی بر افزایش تورم ندارد بلکه افزایش حقوق فقط برای حفظ بخشی از قدرت خرید کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی است.

وی با بیان این که برای فرار از تعیین حقوق قانونی می گویند کارگاه های زیر 10 نفر که نیمی از کارگران را تشکیل می دهند قادر به پرداخت حقوق کارگران خود نیستند، گفت: این ادعا پوچ و غیر مستند است چرا که اصناف با تورم موجود و واقعی کشور فعالیت می کنند و مثلا یک مکانیکی هر سال با تورم واقعی و نه تورمی که توسط دولت اعلام می شود خدمات خود را ارائه  می دهد و کارگران آن نیز از این افزایش بهرمند هستند.

دهقان کیا افزایش تورم را به علت سیاست های دولت دانست و گفت: مهترین دلیل افزایش تورم افزایش نرخ ارز در کشور است. وقتی دولت قادر به کنترل نرخ ارز نیست چرا  می خواهد فشار تورم را بر قشر حقوق بگیر وارد کند؟

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران قیمت مرغ را در پایان دولت حسن روحانی 25 هزار تومان دانست و گفت: الان این قمیت به بیشساز 90 هزار تومان رسیده است اما خبری از کفن پوشان نیست و گویا این افراد دیگر وجود ندارند.

این فعال بازنشستگان تامین اجتماعی با تاکید بر کمبود کارگر به دلیل غیر واقعی تعیین شدن مزد کارگران در سال گذشته اظهار داشت: کدام یک از مسئولان دولتی می تواند با 7 و 8 میلیون تومان زندگی کند؟

او گفت: معاون اول رئیس جمهور در نشست با بازنشستگان به صورت رسمی اعلام کرده که حداقل ها به 10 میلیون تومان می رسد که ما منتظر تحقق این وعده و افزایش حقوق ها منطبق با تورم هستیم.

وی تصریح کرد: به عناوین مختلف سبد معیشت خانوار کارگری را دستکاری می کنند که مثلا سبد معیشت 15 میلیون تومان شود.چرا این کارها را می کنید؟آیا این که ما می گوییم انتظار قانون گرایی و صداقت از مسئولان داریم خواسته زیادی است؟

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران گفت: وقتی جوانی می خواهد زندگی تشکیل دهد با چه امیدی این کار را انجام دهد آیا دولت شرایطی مهیا کرده که جوانان بتوانند خانه ای اجاره کنند، حال خرید خانه پیشکش.

وی افزود: وضعیت به گونه ای که جوانان ما دوشیفت کار می کنند بازنشسته ما نیز شاغل است اما در تامین حداقل های زندگی معمولی نیز درمانده اند.

دهقان کیا تاکید کرد: از اعضای شورای عالی کار به خصوص وزیر کار به عنوان رئیس این شورا انتظار داریم قانون کار را اجرا کنند در غیر این صورت ما چگونه مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنیم.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان