آجیل شب عید چند؟/کاهش سهم ایران از بازار جهانی پسته

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران افزایش تولید پسته در سال جاری و کاهش سهم ایران از بازار جهانی پسته را دلیل ارزان‌تر شدن این کالا در شب عید امسال عنوان کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از ایلنا، غلامرضا خدامی، رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران از تغییر نکردن و حتی ارزان‌تر شدن قیمت شماری از اقلام موجود در آجیل شب عید امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: امسال پسته 20 درصد و تخمه ژاپنی 25 درصد ارزان‌تر از شب عید سال گذشته عرضه می‌شود.

وی افزود: قیمت بادام هندی، بادام درختی و تخم کدو تغییر نکرده و تنها مغز فندوق نسبت به سال گذشته 15 درصد گران‌تر شده است.

قیمت آجیل را افزایش ندادیم / پیش‌بینی بازار آجیل در نوروز و ماه رمضان

خدامی در تشریح قیمت‌ها اظهار کرد: پسته از 500 هزار تا 870 هزار تومان در هر کیلو و بادام هندی از 600 هزار تا 701 هزار تومان در هر کیلو قیمت دارند و قیمت بادام درختی از 470 هزار تا 650 هزار در هر کیلو و فندوق با پوست از 470 هزار تا 550 هزار تومان در هر کیلو است.  

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجودی که در همه بازارهای نوروزی کالاها نسبت به سال گذشته افزایش قیمت چشمگیر داشته‌اند، آجیل گران‌تر نشده گفت: امسال پسته بیشتری نسبت به سال گذشته در کشور تولید شد و حجم تولید در سال 1402 به 300 هزار تن رسید، در حالی که در سال گذشته به دلیل خشکسالی و سرمازدگی 110 هزار تن پسته تولید شد. این افزایش حدود 2.5 تولید بود که کاهش قیمت پسته را رقم زد.

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران اضافه کرد: البته صادرات پسته ایران در سال 1401 کاهش چشمگیر داشت زیرا کشورهای دیگر موفق به تصاحب بازارهای پسته ایران در جهان شده‌اند.

خدامی یادآور شد: ایران در دهه 60 رتبه یک صادرات پسته در جهان را داشت و در آن سال‌ها صادرات پسته 3 تا 4 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور در هر سال داشت، این رقم از آن دهه تاکنون به تدریج کم‌تر شد تا اینکه ارزآوری حاصل از صادرات پسته در سال 1401 به کم‌تر از یک میلیارد دلار رسید؛ در این سال ایران سومین تولیدکننده و صادرکننده بزرگ پسته جهان شد و رتبه اول و دوم را امریکا و ترکیه به ترتیب در اختیار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا به یکی از معاونت‌های ریاست جمهوری پیشنهاد داده‌ایم مازاد مصرف خرما و پسته کشور به هند صادر و در مقابل بادام هندی وارد شود و تجارتی تهاتری با تعرفه 10 درصد برقرار شود که در صورت تحقق این امر قیمت بادام هندی در ایران کاهش پیدا می‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران گفت: هیچ مشکلی در عرضه انواع آجیل و خشکبار در آستانه نوروز وجود ندارد، همچنین تاکنون استقبال خوبی از بازار آجیل شده و تقاضا مطلوب بوده است اما تقاضای واقعی در هفته آخر سال نمایان می‌شود.

وی در نهایت از وارداتی بودن بخشی از فندوق و بادام درختی گفت که در بازار ایران عرضه می‌شود و افزود: تمام بادام‌های هندی موجود در بازار ایران وارداتی هستند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان