مدیرعامل شرکت طرح هفتم:

برای تکمیل پروژه‌های فعلی حمل و نقل ریلی، ۱۴۱۵ همت بودجه نیاز است / ۵۰۰۰ پروژه نیمه‌تمام ملی داریم

مدیرعامل شرکت طرح هفتم گفت:برای تکمیل پروژه‌های فعلی حمل و نقل ریلی، ۱۴۱۵ همت بودجه نیاز است.

به گزارش اکونگار، مدیرعامل شرکت طرح هفتم گفت: در حال حاضر برای تکمیل و اتمام ۵۰ پروژه ریلی پیوست قانون بودجه کشور، 1415 همت، منابع مالی نیاز داریم که این عدد مختص سال جاری است و با توجه به شرایط ارزی، تورم و تطویل سال اجرای آنها، با برآورد در افق سال 1414(افق سال طرح جامع حمل و نقل کشور) به حدود 25000 همت خواهد رسید.

علیرضا فندرسکی در نشست تخصصی چالش‌های توسعه حمل‌ونقل ریلی و نقش آن بر رشد متوازن اقتصاد ملی، با بیان اینکه در کشور اسناد بالادستی زیادی در خصوص توسعه حمل‌و‌نقل داریم؛ گفت: در قانون و اسناد بالادست حمل و نقل کشور تاکید ویژهای بر سهم راه آهن در حمل و نقل کشور شده است که از جمله مهمترین این ‌قوانین و اسناد می توان به سیاست‌های کلی نظام در بخش حمل و نقل،سند برنامه استراتژیک بخش حمل‌و‌نقل ایران، سند آمایش مراکز لجستیک کشور و سند راهبردی طرح جامع حمل و نقل کشور اشاره کرد. در سند ملی آمایش سرزمینی، نکات مهمی در حوزه حمل‌ونقل گفته شده؛ در سند آمایش مراکز لجستیک، افزایش سهم حمل ‌و نقل ریلی مطرح شده؛ در سند راهبردی هم به این موضوع تاکید شده است؛ در طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور، ما به‌دنبال یک حمل‌ونقل هوشمند، کارا و کارآمد، ایمن، سازگار با محیط زیست همراه با نقش آفرینی در توسعه سرزمین و تعاملات منطقه ای و بین المللی هستیم. 

جایی که بار داریم، ریل نداریم ؛ جایی که ریل داریم، واگن و ناوگان نداریم

وی افزود: بودجه اختصاص‌یافته به  بخش  حمل‌ونقل ریلی با اسناد و قوانین بالادستی مطابقت ندارد در قانون بودجه کشور سال1402، فقط ۸.۵ همت اعتبار برای بخش حمل و نقل ریلی  لحاظ شده که این مقدار در حمل و نقل جاده‌ای برابر ۱۷ همت است که نشان از سهم پایین حمل و نقل ریلی است البته مقصود ما کاهش بودجه در بخش جاده‌ای نیست، بلکه منظور این است که با وجود تاکید بر توسعه حمل و نقل ریلی، بودجه کافی به بخش ریل تخصیص نیافته است.

فندرسکی اظهار کرد: در حال حاضر در کشور‌ 15389کیلومتر ریل داریم و 3081 کیلومتر در دست ساخت قرار دارد. از طرفی در‌ کشور ۵۰۰۰ پروژه نیمه‌تمام ملی و ۹۵ هزار پروژه نیمه‌تمام استانی داریم؛ در پیوست قانون ۱۴۰۲، ۴۱ طرح ساخت راه آهن و دوخطه کردن محور موجود داریم که طبق پیوست قانون، ‌۲۱۴ همت برای ساخت و برای برقی کردن ۴۳ همت نیاز است که براساس برآورد بروز شده مبلغ 1415 همت است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد