علاقه خانوار به دریافت یارانه نقدی / استقبال پایین از کالابرگ الکترونیک

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از آغاز طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از «فردا» خبر داد که بر اساس آن ۷ دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی می‌شوند

به گزارش اکونگار، پس از اجرایی شدن فاز جدید هدفمندسازی یارانه‌ها در اردیبهشت 1402 دولت خانوارها را تشویق به استفاده از کالابرگ به جای دریافت یارانه نقدی می‌کند. در راستای تحقق بخشیدن به این سیاست، وزارت رفاه تصمیم گرفت تا برای خانوارهایی که به جای یارانه نقدی از کالابرگ استفاده می‌کنند، یارانه تشویقی در نظر بگیرد. 

رقم یارانه تشویقی چقدر است؟

یارانه تشویقی شامل 11قلم کالای اساسی مانند روغن، برنج، گوشت قرمز، حبوبات و ... است.مشمولان این طرح در اختصاص 200 هزار تومان از مبلغ یارانه خود به خرید 11 قلم کالای موجود در سبد غذایی تعریف شده، مشمول دریافت یارانه تشویقی 120هزار تومانی شناخته می‌شوند. رقم یارانه تشویقی حالا تا 220 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همزمان شرط خرید تا سقف 200 هزار تومانی هم برداشته می‌شود تا مردم تشویق شوند سراغ کالابرگ بروند. 

افزایش 120هزار تومانی یارانه تشویقی

بر اساس اعلام وزارت رفاه، یارانه تشویقی در قالب مرحله جدید کالابرگ‌ الکترونیکی (طرح فجرانه) از 120 هزار به 220 هزار تومان رسید که از 17 بهمن تا 17 اردیبهشت سال آینده به حساب دهک‌های 1 تا 7 واریز می‌شود.

روابط عمومی وزارت رفاه هفته گذشته اعلام کرد که در طرح جدید شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی فعلی بوده و خانوار یارانه‌بگیر به‌صورت مجزا یارانه نقدی خود را ماهانه دریافت خواهند نمود. مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود. خانوار می‌تواند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خرید نمایند و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نبوده به‌عنوان مثال با اعتبار برنج امکان خرید روغن وجود ندارد و فقط برای گروه لبنیات(شیر، پنیر و ماست) امکان‌پذیر می‌باشد. ضمناً یارانه هر قلم غذایی به‌صورت مجزا پرداخت خواهد شد.

کالابرگ

روایت معاون وزیر رفاه از اجرایی شدن کالابرگ در کشور

به گزارش ایسنا، علیرضا عسگریان در نشست خبری که امروز با موضوع اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی در محل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: دولت دارای راهبردهای کلان در حوزه تغذیه مردم است و علیرغم مشکلات بودجه‌ای و تحریم‌ها توانست طرح کالابرگ را امسال اجرایی کند.

وی ادامه داد: از اواخر سال ۱۴۰۱ طرح کالابرگ طی ۶ یا ۷ دوره آزمایشی به مرحله اجرایی درآمد تا به مرحله کنونی رسید.این طرح به صورت آزمایشی از یک استان آغاز و با دربرگیری دهک‌های درآمدی اول تا سوم، هم اکنون ۷ دهک (بالغ بر ۶۱ میلیون نفر از جمعیت کشور) را تحت پوشش دارد. 

استقبال 16درصدی مردم از طرح کالابرگ الکرونیک

 به گفته عسگریان میزان استقبال مردم از طرح کالابرگ الکترونیک ۱۶ درصد است و متقاضیان برای شناسایی فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی «شما» مراجعه و نزدیک‌ترین فروشگاه را رصد و شناسایی کنند این در حالیست که ۲۱۱ هزار فروشگاه زنجیره‌ای به طرح مذکور متصل هستند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از کالابرگ برای خرید مواد خوراکی «اختیاری» است اما یارانه تشویقی در نظر گرفته شده برای خرید از سبد غذایی تعریفی تنها یکماه قابلیت ذخیره شدن در حسابها را دارد گفت: در صورت عدم خرید، یارانه مضاعف تشویقی حذف می‌شود تا ماه بعدی که دوباره شارژ شود.

معاون وزیر رفاه با بیان اینکه این یارانه برای سفره غذایی مردم در نظر گرفته شد تا کالری و پروتئین مورد نیاز آنها تامین شود گفت که هر شهروند می‌تواند ۱۱ قلم از موادغذایی تعریف شده در سبد غذایی را از فروشگاه های طرف قرارداد خریداری کند.

واریز یارانه تشویقی از 17بهمن

وی در ادامه از آغاز طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از «فردا» خبر داد که بر اساس آن ۷ دهک درآمدی در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی از سبد غذایی تعریف شده، مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی می‌شوند چرا که این سبد بر پایه قیمتهای سال ۱۴۰۱ عرضه خواهد شد. 

عسگریان ادامه داد: این سبد ۱۱ قلم غذایی براساس قیمت روز معادل ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که همین سبد براساس مبنای سال گذشته معادل ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان است و به عبارتی مابه‌التفاوت قیمت این سبد طی سال ۱۴۰۱ تا زمان فعلی، ۲۲۰ هزار تومان است؛ اما با اجرای طرح فجرانه که از ۱۷ بهمن آغاز می‌شود و تا ۱۷ اردیبهشت ماه ادامه دارد، دولت این مابه‌التفاوت قیمتی را جبران کرده است و این حمایت مضاعف دولت از سفره و امنیت غذایی مردم بوده است و دولت برای اجرای سه ماهه این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان لحاظ کرده است.

معاون وزیر رفاه در این باره افزود: با احتساب یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی که در طرح فجرانه در نظر گرفته شده است، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی یک فرد در صورت خرید سبد مذکور به ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی نیز به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد اما به شرطی   که از ۱۱ قلم مواد غذایی تعریف شده در سبد غذایی خریداری کنند.

به گفته وی، شرط قبلی برای خرید ۲۰۰ هزار تومانی از سبد جهت بهره‌مندی از یارانه تشویقی «حذف» شده است. این در حالیست که خانوارها با خرید هر قلم از مواد خوراکی از یارانه تشویقی مربوط به همان ماده غذایی استفاده می‌کنند.

واریز یارانه به حساب سرپرست خانوار ادامه دارد  

عسگریان تاکید کرد: با توجه به اینکه خرید از سبد غذایی «اختیاری» است لذا افراد می توانند یارانه خود را در صورت تمایل «نقدی» برداشت کنند دریافت کنند. این در حالیست که همچنان این یارانه به حساب سرپرستان خانوارها واریز لذا امکان خرید مواد خوراکی سبد تغذیه‌ای نیز با کارت سرپرست خانوار امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به برخی افراد که هنگام مراجعه به فروشگاه کارت بانکی خود را همراه ندارند اظهار کرد: در این صورت این افراد می‌توانند با کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* از میزان اعتبار باقی‌مانده خود مطلع شوند.

معاون وزیر رفاه در خصوص نحوه تعیین دهک‌ هر خانواده گفت: دهک‌ها با بررسی کد ملی هر شخص و همچنین بررسی میزان تراکنش‌های بانکی آنها اعم از ساتنا، پایا و دارائی آنها در پنجره واحد دولت صورت می‌گیرد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان