نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی:

افزایش چراغ خاموش قیمت لوازم خانگی توسط کارخانه‌ها / دلیل سکوت وزارت صمت چیست؟

نائب رئیس دوم اتحادیه لوازم خانگی گفت: متاسفانه این افزایش قیمت از طریق وزارت بازرگانی و صمت تایید نشده است. خود کارخانجات قیمت‌ها را تغییر دادند و بالا بردند.

به گزارش اکونگار، روز دوازدهم بهمن ماه1402 روزنامه ایران، رسانه رسمی دولت با انتقاد از افزایش قیمت لوازم خانگی نوشت: نوسان نرخ ارز، ‌بهانه‌ای شده است تا عرضه و فروش لوازم خانگی ریز و درشت از سوی برخی از تولیدکنندگان و فروشندگان بازار کاهش پیدا کند و یا به صورت کامل متوقف شود.

افزایش 10تا15درصدی قیمت لوازم خانگی

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که برخی لوازم خانگی در بازار به طور متوسط بین 10تا15درصد افزایش قیمت داشتند و گرانی لوازم خانگی آن هم به صورت یکباره از سوی هیچ نهاد و مرجعی تایید نشده است. رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در واکنش به اینکه چرا قیمت لوازم خانگی از ابتدای بهمن ماه بدون هماهنگی وزارت صمت افزایش یافته است، گفت: هر ساله در بهمن ماه تمامی تولیدکنندگان باید حقوق به اضافه پاداش و عیدی بدهند بنابراین نیاز به نقدینگی دارند و با توجه به وضعیت بازار، تمام تولیدکنندگان به دنبال نقدینگی هستند از این رو هر نوع کالایی در بازار موجود است و کمبودی در بازار نداریم.

مورد عجیب در بازار لوازم خانگی / ۶۰درصد مردم تمایل به خرید کالای خارجی حتی بدون خدمات پس از فروش دارند

روایت فروشندگان لوازم خانگی از رکود بازار

فعالان بازار لوازم خانگی و صنف فروشندگان هم معتقدند که بازار لوازم خانگی طی ماه‌های اخیر نه تنها با کمبود مشتری به دلیل نبود نقدینگی و کاهش قدرت خرید مواجه بوده بلکه تولیدکنندگان و فروشندگان نیز به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نبود مشتری بهره‌ چندانی از این بازار راکد نبرده‌اند.

با وجود اینکه فروشندگان لوازم خانگی معتقدند بازار در یک رکود سنگین به سر می‌برد و تولیدکنندگان لوازم خانگی عنوان می‌کنند که با بحران نقدینگی رو به رو هستند، اما افزایش زیرپوستی قیمت لوازم خانگی در دو هفته اخیر تداوم داشته است. 

کارخانه‌ها قیمت لوازم خانگی را گران کرده‌اند

نائب رئیس دوم اتحادیه لوازم خانگی معتقد است که افزایش قیمت لوازم خانگی از سوی تولیدکنندگان انجام شده و کارخانه‌ها قیمت‌ها را اضافه کرده‌اند.  در ادامه مشروح صحبت‌های محمد حسین رحیمی، نائب رئیس دوم اتحادیه لوازم خانگی را بخوانید. 

سوال: درباره لوازم خانگی خیلی وقت است که صحبت‌های متنوعی می‌شود ما یک دورو درباره لوازم خانگی داریم از یک طرف یک بالندگی هست که در حوزه لوازم خانگی ما توانستیم به این وضعیت برسیم که مصرف کننده ما با خیال راحت بتواند محصولات تولید داخل را انتخاب کند و از طرف دیگر هم بحث قاچاق هم جدی هست و بحث گرانفروشی هم روی دیگر سکه ما است. الان در خبرها داشتیم که در حوزه لوازم خانگی افزایش قیمت بسیار زیادی هم وجود دارد یعنی این که یک سری تولید کنندگان آمدند این افزایش قیمت را سرخود بر خلاف قانون انجام دادند در این موارد  ابراز نظر بفرمایید.

رحیمی: من فرمایش شما را تایید می‌کنم، افزایش قیمت خیلی بالا در لوازم خانگی وجود دارد و متاسفانه این افزایش قیمت از طریق وزارت بازرگانی و صمت تایید نشده است. خود کارخانجات قیمت‌ها را تغییر دادند و بالا بردند.

سوال: آیا توجیهی هم برایش آوردند؟

رحیمی: برای ما که توضیح نمی‌دهند توضیح باید برای وزارت بازرگانی بدهند که هیچ توضیحی فعلا ندادند.

سوال: در این حوزه با دو قسمت مواجه هستیم یکی این که از کارخانه به عرضه کننده برسد و قسمت دوم از عرضه کننده به مصرف کننده؛ کاری هم با موضوع قاچاق و با کالاهایی که غیرقانونی وارد می‌شود نداریم، الان بفرمایید که وضعیت عرضه در حوزه صنف شما چگونه نگاه می‌شود؟

رحیمی: عرضه تقریبا بد نیست، ولی به علت بالارفتن قیمت‌ها مصرف پایین آمده است، الان تقاضا خیلی آمده پایین، چون قیمت‌ها خیلی سرسام آور بالا رفته است، حتی ما در بعضی از کارخانجات متاسفانه تغییر قیمت را می‌بینیم به حالتی که تولید کننده به قیمت عمده فروشی یا حتی مصرف کننده ، کالا را عرضه می‌کند.

سوال: یعنی سود حداقلی برای خودش در نظر گرفته است ؟

رحیمی: سود حداکثری چرا حداقلی؟

سوال: نه، عرضه کننده مجبور است حداقلی در نظر بگیرد

رحیمی: اصلا برای عرضه کننده سودی بعضی جاها دیده نشده است متاسفانه شما اگر اطلاع داشته باشید تولید کننده قیمت خودش را در سه ستون عرضه می‌کند، قیمت درب کارخانه، عمده فروشی و مصرف کننده. تولید کننده باید قیمت را درب کارخانه بدهد، اما متاسفانه این‌ها نه تنها قیمت درب کارخانه نمی‌دهند، بعضی هایشان الان روی عمده فروشی دارند می‌دهند و بعضی هایشان هم از عمده فروشی هم حرکت کردند آمدند به سمت مصرف کننده یعنی اصلا جایی برای سود فروشگاه نگذاشتند.

سوال: مصرف کننده امکان انتخاب هم دارد یا نه ؟  از جهت این که بهرحال یا این که باید برود سراغ یک انتخاب دیگر، یا این که اصلا نخرد؟

رحیمی: نه قدرت انتخاب ندارد، یا باید کالا را گران بخرد یا این که نخرد.

سوال: من الان در خبر نگاه می‌کردم بعنوان مثال یکی از شرکت‌های مطرح در کولرهای آبی، قیمت کولرهایش را ۶۰ درصد افزایش داده است و الان یک کولر هفت هزار این شرکت، شده ده میلیون تومان، درست است؟

رحیمی: تقریبا تایید می‌شود.

سوال: این ده میلیون تومان برای من کارمند خیلی عدد دست نیافتنی است یعنی اگر من بخواهم برای خانه ام یک کولر بگیرم توان خریدش را ندارم.

رحیمی: اولا کولر هفت هزار زیاد بزرگ نیست و یک فضای صد متری را خنک می‌کند.

سوال: همان هم ده میلیون تومان است

رحیمی: بله همین طور است، همه کارخانه‌ها این حرکت را کردند، همه کارخانه‌ها به خاطر این که قیمت فولاد بالا رفته و قیمت رنگ رفته بالا... یک حرکت ۶۰ درصدی کردند.

سوال: با این وضع تصور می‌کنم که از مسئولان وزارت صمت که معمولا هم پاسخگو نیستند در رادیو گفتگو، چون بارها ما با قسمت‌های مختلف تماس گرفتیم و قرار بر این بوده که پاسخگو باشند، ولی این اتفاق صورت نگرفته است، این حق برایشان محفوظ است با این توضیحات داده شده اگر توضیحی به ذهنتان می‌رسد و اگر امکان پاسخگویی هست حتما بفرمایید.

رحیمی: متاسفانه من یک نکته‌ای را عرض کنم که اتحادیه با وزارت صمت این اطلاعات و اخبار را هماهنگ هستیم، اطلاعات و اخبار گرانفروشی  روز به روز از طریق رئیس اتحادیه به وزارت صمت گزارش داده می‌شود و آقایان می‌دانند، ولی متاسفانه نمی‌دانیم چرا سکوت می‌کنند.

سوال: در اتحادیه شما با یک وضعیت پیش بینی نشده‌ای مواجه هستید و با وضعیتی مواجه هستید که از طرف شما ایجاد نشده، ولی این وسط حدواسط بین تولید کننده و مصرف کننده هستید. فرمودید که از یک طرف همکاران ناچار هستند که سود حداقلی که هیچ و حتی سود صفر را در نظر بگیرند، چه اوضاع و احوالی بر اتحادیه شما حاکم است؟

رحیمی: من خدمت شما عرض کردم، یک رکود صد در صدی در بازار حاکم است و به این حالت است و گفتم ما دائما اطلاعات را به وزارت صمت می‌دهیم، ولی هیچ عکس العملی متاسفانه ما ندیدیم و در اکثر کارخانجات الان این حالت حاکم است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان