اعلام قیمت دام زنده / کاهش قیمت گوشت شدنی نیست

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور قیمت دام زنده گوسفندی را حدود ۲۳۰ هزار تومان در هر کیلو اعلام کرد و توضیح داد: بر همین اساس قیمت گوشت لاشه گوسفندی درب کشتارگاه و به صورت عمده ۵۱۵ هزار تا ۵۲۰ هزار تومان است.

به گزارش اکونگار، آخرین داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم در بخش قیمت گوشت قرمز و سفید بیش از 5درصد بوده و روند افزایشی قیمت گوشت ادامه دارد. 

این گزارش می‌افزاید، در دی ماه ١٤٠٢ ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٦ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.٤ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

تورم بیش از 40درصدی اقلام خوراکی

افزایش سرسام آور قیمت گوشت نمایندگان مجلس را هم وادار به واکنش کرد، گودرزی یکی دیگر از نمایندگان مجلس نیز در همین باره خطاب به رئیس جمهور گفت: مردم تورم بالای ۴۰ درصد و گرانی روز افزون اقلام خوراکی و معیشتی به ویژه گوشت کیلویی ۶۰۰ هزار تومانی را تحمل نخواهند کرد، تا دیر نشده و توفیقات روزافزون دولت در سایه این مشکلات به فراموشی سپرده نشده، کاری کنید.

امیدی به کاهش قیمت گوشت نیست

به گزارش تجارت نیوز، به گفته افشین صدر دادرس در شرایطی که حتی در دورافتاده ترین مناطق کشور گوشت قرمز با قیمت 500 هزار تومان فروخته نمی شود، نمی توان امیدی به کاهش قیمت ها حتی با تداوم واردات داشت.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره قیمت و تقاضای انواع گوشت قرمز در روزهای پایانی سال و با توجه به همزمانی عید نوروز و ماه رمضان گفت: به صورت عادی در نیمه دوم سال و با نزدیکی به شب عید تقاضا سیر افزایشی به خود می گیرد و امسال که ماه رمضان با عید نوروز همزمان شده این جریان تشدید می شود، اما از سوی دیگر قیمت گوشت در بازار بالاست و این امر به کاهش توان خرید مردم انجامیده است، بنابراین نمی توان به راحتی اظهار کرد که تقاضا در پایان سال جاری شدت داشته باشد.

وی افزود: واردات گوشت قرمز به قوت خود باقی است اما تولید در وضعیت چندان مطلوبی به سر نمی برد، با این حال امیدواریم بارش های موجود وضعیت مراتع را بهتر کند تا بره هایی که در اواخر زمستان و اوایل بهار به دنیا می آیند بتوانند تولید را تقویت کنند، با این حال این اتفاق را نمی تواند عاملی بر کاهش قیمت گوشت قرمز تلقی کرد و تنها می توان امیدوار بود به ثبات قیمت ها و جلوگیری از افزایش دوباره نرخ ها کمک کند.

دادرس در ادامه قیمت دام زنده گوسفندی را حدود ۲۳۰ هزار تومان در هر کیلو اعلام کرد و توضیح داد: بر همین اساس قیمت گوشت لاشه گوسفندی درب کشتارگاه و به صورت عمده ۵۱۵ هزار تا ۵۲۰ هزار تومان است.

وی در مورد وعده نهادهای دولتی مبنی بر کاهش قیمت ها از نیمه دوم اسفند گفت: از مهر ماه تاکنون وعده کاهش قیمت گوشت قرمز داده می شود و از آن زمان هر نیز اجرای این وعده تمدید می شود، اما به واقع آنچه از سوی دولتی ها درباره قیمت گوشت مطرح می شود مبتنی بر حدس و گمان است و مبنای کارشناسی ندارد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور تصریح کرد: در حال حاضر در دور افتاده ترین نقاط کشور نیز قیمت گوشت قرمز از ۵۰۰ هزار تومان کمتر نیست. این در حالی است که دولت هزینه زیادی صرف واردات گوشت قرمز و تنظیم بازار کرده است اما با قیمت های کنونی و تضعیف قدرت مردم برای خرید واردات یک سیاست شکست خورده و مبتنی بر قیمت گذاری دستوری است. واردات آسان ترین راهکار برای مقابله با افزایش قیمت گوشت قرمز بود اما با این راهکار تنها صورت مساله گرانی پاک شد.  

وی در نهایت اظهار کرد: با تورم بیش از ۴۴ درصدی که به گزارش مرکز آمار ایران بر اقتصاد ایران حاکم است چگونه می شود قیمت گوشت را در سال جاری به قیمت سال گذشته کاهش داد؟

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان