رئیس فراکسیون کارگری: مخالف صد در صد مزد منطقه‌ای هستیم

رئیس فراکسیون کارگری با اعلام اینکه مخالف صد در صد مزد منطقه ای هستم گفت: به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تذکر را می دهم که در شورای عالی کار حداقل افزایش مزد کارگران را در کف ۴۰ درصد در نظر بگیرند و نگران بخش مالی نباشند.

به گزارش اکونگار به نقل از ایلنا، علی بابایی کارنامی درباره انتقادات دولت نسبت به افزایش حقوق کارکنان از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد گفت: مجلس با توجه به شرایطی که کشور از نظر شاخصهای تورمی دارد، جمع بندیاش این است که برای کارمندان ۲۰ درصد و برای کارگران حدود ۲۷ الی ۲۸ درصد افزایش حقوق به دولت پیشنهاد بدهد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ادامه داد: کف حداقل حقوق و مزد کارمندان را ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفتهاند و این یعنی ۴۰ درصد حداقل حقوق را افزایش دادهاند، به همین خاطر به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تذکر را میدهم که در شورای عالی کار حداقل افزایش مزد کارگران را در کف ۴۰ درصد در نظر بگیرند و نگران بخش مالی نباشند.

وی تاکید کرد: این بار مالی نیست، این سرمایه گذاری است؛ سرمایه گذاری مدیریت فقط لزوماً رفتن پول از جیب دولت نیست پس بهره وری چه میشود؟ یعنی مثلاً ما شاید الان به کارمند یا کارگری ۵ تومان مزد میدهیم اما او ۲ تومان کار میکند، یعنی روزی دو ساعت اما وقتی ۱۵ تومان بدهیم، او ۸ ساعت کار میکند، لذا لزوماً کفه ترازو به نفع کشور است و ما میخواهیم کشور را اداره کنیم،  به همین خاطر اعتقاد داریم اظهارنظر دولت در این خصوص از سوی هر کسی باشد غیرمنطقی است لذا خویشتندار باشند و بگذارند مملکت اداره شود.

بابایی کارنامی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس هم لابد میفهمند اگر یک جا بار مالی دارد، چقدر شورای نگهبان نسبت به اصل هفتادوپنجی شدن طرحها و لوایح حساسیت دارد و مجلس مغایرت این مساله با قانون اساسی را میداند اما در سر جمع، نباید ناترازی و کسری بودجه در کشور ایجاد شود و این به بندهای دیگر ربطی ندارد؛ مثلاً دولت یک عددی را در سقف بودجه پیشنهاد میدهد اگر از سقف بودجه بالاتر بزند دولت حق دارد، اما مثلاً اگر بعضی از هزینههای جاری دولت بزنیم و مزد کارگران را افزایش دهیم به دولتی ربطی ندارد و کسی دخالت نمیکند.

رئیس فراکسیون کارگری درباره بررسی مزد منقطه ای گفت: من مخالف صد در صد مزد منطقه ای هستم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان