مصادره بازارهای صادراتی فرش ایران از سوی رقبا

در سال‌های گذشته فرش ایرانی توسط برخی کشورها سرقت شده است؛ میراثی که این روزها حال خوشی ندارد؛ چراکه رونق خود را از دست داده است و با وجود ظرفیت‌‌‌های لازم برای اینکه به رونق و شکوفایی اقتصاد کشور کمک کند، امکانات لازم و کافی برای تولید و صادرات را ندارد.

به گزارش اکونگار؛ مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی اتاق اصناف تهران با اشاره به شرایط نابسامان فرش ایرانی گفت: متاسفانه تحریم‌‌‌ها به قوت خود باقی هستند و ما مشکلات زیادی در حوزه فرش داریم. این بازار در رکود کامل به سر می‌‌‌برد و متاسفم که از سوی دولت هم حمایت آن‌‌‌چنانی نمی‌‌‌شویم و به‌‌‌جای اینکه با توجه به تحریم ما را حمایت کنند، قدمی برای ما برنمی‌‌‌دارند.

او با تاکید بر اینکه فرش دستباف، کالایی استراتژیک است، توضیح داد: حدود ۱۰ تا ۱۵ و در نهایت ۲۰‌درصد این کالا، مصرف داخلی داشته و مابقی باید صادر شود، ولی ما فرش‌‌‌های انباشته در بازار کشور داریم و کورسوی امیدی که درِ بازارهای جهانی به روی ما باز شود مشاهده نمی‌شود!

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران با اشاره به فعالیت سایر رقبا بیان کرد: رقبای فرش ایرانی از ما پیشی گرفته و مشغول فعالیت هستند و این به دلیل ‌حضور نداشتن ما در بازارهای جهانی است که آنها عرض‌اندام می‌کنند. متاسفانه کشورهایی مانند پاکستان، نپال و تا حدودی چین فرش ایرانی را به نام خود صادر می‌کنند و به این صورت هویت فرش ایرانی را مخدوش کرده‌اند.

سپهرزاد در پایان گفت: نقشه‌‌‌هایی بوده که از ما کپی کرده‌‌‌اند، اما رنگ‌‌‌آمیزی جدید و به سلیقه مشتری روی آن پیاده کرده‌‌‌اند؛ دلیلش هم این است که سال‌های متمادی است در نمایشگاه‌‌‌ها حضور داشته و با مشتری در تماس هستند و با سلیقه آنها آشنا هستند، در حالی که ما از مشتری دور هستیم و ممکن است ایراداتی در رنگ‌‌‌های ما باشد، اما اصالت فرش و طراحی‌‌‌هایی که در فرش ایران وجود دارد، کاملا توسط کشورهای دیگر کپی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان