تحویل بودجه ناقص به مجلس / کسری ۵٠ همتی منابع هم‌ترازی حقوق بازنشستگان

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس گفت: دولت باید بپذیرد که بودجه‌ای که به مجلس تحویل داد ناقص بود و برخی از موارد را اجرا نکرده بودند و یکی از آنها هم‌ترازی بازنشستگان بود که تقریبا ۵٠ همت کسری در این بخش دیده می‌شد.

به گزارش اکونگار، روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست خبری خود آخرین تصمیمات دولت در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان را تشریح کرد. به گفته رحیم زارع، بازنشستگان علاوه بر ۲۰ درصد افزایش حقوق شامل ۴۰ درصد اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان براساس برنامه هفتم توسعه هم می‌شوند.

یکی از چالش‌های جدی دولت و مجلس تامین منابع مالی مورد نیاز برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بود. بر اساس برنامه دولت، منابع مالی مورد نیاز برای حقوق بازنشستگان از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده تامین خواهد شد. 

مجلس شورای اسلامی

کسری بیش از 300 هزار میلیاردی بودجه 1403

به گزارش ایلنا، جبار کوچکی‌نژاد درباره انتقادات سازمان برنامه و بودجه نسبت به مصوبات هزینه‌زای کمیسیون تلفیق مجلس برای بودجه ١۴٠٣ اظهار داشت: طبق اصل ۵٣ قانون اساسی دولت موظف است که لایحه بودجه را به مجلس ارائه دهد و مجلس هم پس از بررسی‌ها و تصویب با تایید شورای نگهبان، قانون بودجه را به دولت ابلاغ کند. در کمیسیون تلفیق بودجه را مورد بررسی قرار دادیم و دولت کسری‌هایی در بودجه داشت که این عدد بیش از ٣٠٠ هزار میلیارد تومان بود. 

وی ادامه داد: هم در اصل بودجه و هم در تبصره ١۴ و در بخش هدفمندسازی یارانه‌ها کسری وجود داشت که مجموع این کسری بیش از اعداد مطرح شده و ٣٠٠ هزار میلیارد تومان گفته شده، بوده‌است. 

 کف حقوق و دستمزد در لایحه بودجه پایین دیده شده بود 

عضو کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس با اشاره به ادعای سازمان برنامه مبنی بر ایجاد مالی بار با برخی از مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: مجلس لایحه بودجه را مورد بررسی قرار داد و در برخی از موارد از جمله افزایش ١٨ درصدی حقوق کارمندان، این عدد را به ٢٠ درصد افزایش داد. کف حقوق و دستمزد در لایحه بودجه پایین دیده شده بود که مجلس آن را به ١٠ میلیون تومان رساند. همچنین در بررسی‌های مجلس یک فوق العاده به حقوق برخی از گروه‌های کارمندی مانند جهاد کشاورزی، لشکری، ارشاد و خدمات آموزش و پرورش اضافه شد تا امکان افزایش حقوق این گروه‌های کارمندی وجود داشته باشد. 

جبار کوچکی نژاد

تعیین تکلیف بدهی دولت به تامین اجتماعی 

کوچکی‌نژاد افزود: از دیگر موضوعات بحث بدهی دولت به تامین اجتماعی بود که در بررسی بودجه ١۴٠٣ به دولت تکلیف کردیم که ١٧٠ هزار میلیارد تومان از آن را از محل فروش اموال با واگذاری‌ها بپردازد که این مصوبات بودجه دولت را طبیعتاً افزایش می‌دهد.

عضو کمیسیون تلفیق تاکید کرد: دولت باید بپذیرد که بودجه‌ای که به مجلس تحویل داد ناقص بود و برخی از موارد را اجرا نکرده بودند و یکی از آنها هم‌ترازی بازنشستگان بود که تقریبا ۵٠ همت کسری در این بخش دیده می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه انتقاد سازمان برنامه درباره ایجاد بار مالی به بودجه با مصوبات مجلس وارد نیست، گفت: سازمان برنامه و دولت بپذیرد که مجلس به قانون عمل کرده‌است و برای بسیاری از مصوبات مجلس منابع درآمدی آن هم دیده شده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان