شناسایی عامل ناترازی سوخت/ مصرف ۱۲۷ میلیون لیتر بنزین در روز

به گفته رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران کیفیت پایین خودروهای داخلی عاملی مهم در بروز ناترازی بنزین است.

به گزارش «اکونگار»،درحالی ناترازی بنزین در سال جاری هزینه‌ای معادل ۳ میلیارد دلار برای کشور ایجاد کرده که در سال ۹۹ ایران صادرکننده ۳ میلیارد دلار بنزین به کشورهای منطقه بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با تداوم روند فعلی، ایران در 10 سال آینده نیازمند سالانه 25 میلیارد دلار واردات بنزین خواهد بود؛ معادل نیمی از ظرفیت صادرات نفت خود. با این وجود طرح پتروپالایشگاه شهید سلیمانی برای تولید روزانه 7 میلیون لیتر بنزین بعد از گذشت 2 سال همچنان روی کاغذ باقی مانده است، در حالی که سالانه 15 میلیون لیتر به مصرف روزانه بنزین کشور اضافه می‌شود.

راهکارهای مجلس برای کاهش ناترازی بنزین در کشور

به گزارش مهر، رضا پدیدار؛ رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران و عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در خصوص ناترازی بنزین در کشور گفت: برای رفع ناترازی بنزین در حال حاضر از محل ذخایر استراتژیک بنزین برداشت می‌شود ولی قاعدتاً این ذخایر نباید استفاده شود و باید در مواقع اضطراری از آنها استفاده کرد. ولی دولت تصمیم گیری کرده که برای رفع ناترازی از این ذخایر استراتژیک استفاده کند و پیش از این هم از این ذخایر برداشت نمی شده است.

رضا پدیدار

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران توضیح داد: ظرفیت پالایشی کشور در زمینه تولید بنزین و گازوئیل با مقدار مصرف یکی شده است. موضوع مهم یارانه ی پنهانی است که به سوخت‌های مختلف اعطا می‌کنیم. بر اساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش سالانه ۸۰ میلیارد دلار یارانه سوخت در کشور پرداخت می‌کنیم.

مصرف روزانه  ۱۰ تا ۱۲ لیتری خودروهای داخلی

وی در ادامه با بیان اینکه سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصد مصرف سوخت مایع است افزود: اگر بخواهیم این میزان را هم در مصرف سوخت کشور محاسبه کنیم متوجه می‌شویم که در سال ۱۴۰۲ به نسبت ۱۴۰۱ روند افزایش مصرف بنزین را داشته‌ایم که مهمترین عامل آن کیفیت پایین خودروهای داخلی است، خودروهای خارجی در هر ۱۰۰ کیلومتر ۳ لیتر مصرف و خودروهای ایرانی ۱۰ تا ۱۲ لیتر مصرف دارند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: به همین دلیل هم بر ظرفیت پالایشگاه تبریز تهران و بندر عباس افزوده شد. رشد مصرف بنزین ما امسال پیش بینی شده بود که ۶ و نیم درصد باشد ولی بر اساس مطالعه مرکز پژوهش‌های مجلس امسال ۱۲ و نیم درصد رشد مصرف بنزین در سال جاری داشته‌ایم.

هدر رفت سوخت در ترافیک‌های شهری

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: دلیل این افزایش ترافیک‌های سنگین، جواب‌گو نبودن مترو و اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی است. در این ترافیک‌های سنگینی که در سطح شهر به وجود می‌آید سوخت زیادی هدر می‌رود.

پدیدار ادامه داد: حدود ۲۰ میلیون خودروی سواری و ۴ تا ۵ میلیون خودروی عمومی داریم که جمع آنها ۲۵ میلیون می‌شود. ولی تعداد کارت سوخت در دست مردم ۳۰ میلیون کارت سوخت است. دلیل این کارت سوخت‌های مازاد از چرخه خارج نکردن کارت سوخت‌های باطل شده است.

استفاده از خایر استراتژیک بنزین

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: از ابتدای امسال بالاترین میزان مصرف بنزین ۱۲۷ میلیون لیتر در روز بوده است. در این روزها که مصرف بالایی داشته‌ایم از ذخایر استراتژیک استفاده کرده‌ایم تا محتاج به واردات نشویم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه در حال حاضر رشد مصرف بنزین در کشور ما وجود دارد و باید با آگاه سازی مردم به صرفه جویی ۵ میلیون لیتری بنزین در روز برسیم خاطرنشان کرد: باید مصرف بنزین را در روز به میانگین ۱۱۰ میلیون لیتر کاهش دهیم تا ناترازی از بین برود. مردم باید کمی کمتر از خودروهای شخصی استفاده کنند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان