چالش‌های تایر ایرانی برای ورود به جاده بازارهای جهانی

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی زنجیره ارزش لاستیک کشور می‌گوید: صنعت تایر ایران به عنوان صنعتی قدرتمند که از بسترهای استاندارد جهانی بهره‌مند است، با رفع چالش‌های فعلی می‌تواند نقش مهمی در صنعت تایر منطقه و جهان ایفا کند.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ سال ۲۰۲۳ در شرایطی به پایان رسید که برآوردهای جهانی از تغییر حوزه تولید تایر در جهان در سال آینده حکایت دارد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند بین سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۱ بازیگران مطرح این حوزه در اقتصادهای جهان شرایط جدیدی را تجربه می‌کنند.

محمدرضا گنجی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی زنجیره ارزش لاستیک کشور در این باره با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تنها در فاصله سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۸ اندازه بازار جهانی تایر ۵۰ میلیارد دلار رشد خواهد کرد (به صورت مجموعه معادل ۳۵‌درصد و با نرخ مرکب سالانه 5.5درصد) که این نرخ‌ها از میانگین نرخ رشد اقتصادی دنیا نیز بالاتر است گفت: سوال اصلی اینجاست که جایگاه ایران از رشد جهانی صنعت تایر کجاست و قرار است چه سهمی از این اندازه جهانی در اختیار تولیدکنندگان ایرانی باشد؟

او با بیان اینکه بررسی وضعیت بازار تایر در سال‌های اخیر نشان می‌دهد تولیدکنندگان این صنعت به‌رغم رشد قیمت مواد اولیه و تورم شدید به اضافه رشد هزینه‌های مربوط به نیروی کار، حمل‌ونقل، ارز و …تلاش کرده‌اند با تحمل زیان قیمت‌های دستوری را تاب بیاورند تا مصرف‌کننده بیش از این تحت فشار قرار نگیرد افزود: اما در میانه این تلاش‌ها، برخی افراد سودجو از فرصت‌های بازار (در اصل تهدیدهای ناشی از اقتصاد دستوری) سوءاستفاده کرده و کار را به جایی رساندند که هم مصرف‌کننده و هم تولیدکننده در گرداب احتکار؛ دلالی، اختلاف قیمت‌ها و قاچاق گرفتار آیند.

به گفته گنجی در این شرایط وزارت صمت با فراهم‌سازی تمهیدات آزادسازی قیمت تایر فرصتی را پیش آورده بود تا بازار به سمت تعادل حرکت کند و در این مسیر حمایت تولیدکنندگان و تحویل ۷۰۰‌ هزار حلقه تایر با قیمت دولتی، به تاکتیکی تبدیل شد که با آرامش بازار، شرایط برای آزاد‌سازی قیمت‌ها فراهم شود، اما متاسفانه هنوز در این مسیر مهم تعلل‌هایی صورت می‌گیرد .

مدیر هماهنگی گروه صنعتی رازی به عنوان یکی از تولیدکنندگان و فعالان صنعت تایر پیش‌تر نیز از همکاران خود درخواست کرده با تمدید تحویل ۷۰۰‌ هزار حلقه دیگر تایر به بازار، نقش اساسی تولیدکنندگان این صنعت در تعادل بازار و آرامش خیال مصرف‌کنندگان دیده شود تا زمینه لازم برای خروج از قیمت‌گذاری دستوری فراهم شود.

او از وزیر صمت درخواست کرد هر چه زودتر نسبت به آزادسازی قیمت‌ها اقدام کرده و مصوبه آزادسازی را به سازمان حمایت ابلاغ کند تا تولیدکنندگان بتوانند به سرعت تولیدات خود را به ظرفیت برسانند و از زیان‌هایی که در سال‌جاری با آن روبه‌رو بودند خارج شوند.

گنجی گفت: با همه آن که هنوز سوداگران در بازار جولان می‌دهند و از وضعیت کنونی به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند، اما خوشبختانه کاهش قیمت‌ها در بازار محسوس است و انتظار می‌رود این روند در آینده نزدیک تقویت شود، اما در نهایت تنها با آزادسازی قیمت‌ها و متناسب با کشش بازار و به دور از جنجال‌ها و بسترهای رانت زا است که قیمت‌ها در بازار لااقل تا ۵۰‌ درصد کاهش را در فاز اول تجربه می‌کند و دست دلالان از بازار تایر کشور کوتاه می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی زنجیره ارزش لاستیک کشور با تاکید بر اینکه صنعت تایر ایران به عنوان صنعتی قدرتمند که از بسترهای استاندارد جهانی بهره‌مند است می‌تواند نقش مهمی در صنعت تایر منطقه و جهان ایفا کند افزود: این مهم اما نیازمند سیاستگذاری‌های درست در حوزه صنعت و بازار است و امید داریم با رفع چالش‌های فعلی، زمینه‌های لازم برای ورود به بازی بزرگان صنعت در دنیا فراهم و حرکت تولید به سمت فضای توسعه‌یافته در جغرافیای پهناور صنعت تایر در دنیا سرعت گیرد .

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان