محاسبه پلکانی برق و گاز بر اساس جمع مصرف خانوار راهکار مدیریت انرژی و کاهش آلودگی

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: مصرف گاز هر خانوار در ایران حدود ۲۰ متر مکعب در شبانه روز است. با ۲۰ متر مکعب گاز می‌توان حدود ۷۰ کیلو وات ساعت در شبانه‌روز برق تولید کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از انرژی پرس، حسین میرافضلی، کارشناس انرژی در پیشنهادی خطاب به دولت، نوشت: ظرفیت تولید نیروگاه‌های گازی در زمستان حدود ۷۵ هزار مگاوات است که به دلیل کمبود گاز در حال حاضر حدود ۳۵ مگاوات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با هر متر مکعب گاز در نیروگاه‌های حرارتی موجود می‌توان حدود ۳.۵ کیلو وات ساعت برق تولید کرد.

مصرف گاز هر خانوار در ایران حدود ۲۰ متر مکعب در شبانه روز است. با ۲۰ متر مکعب گاز می‌توان حدود ۷۰ کیلو وات ساعت در شبانه‌روز برق تولید کرد. برای نجات مردم از آلودگی هوا که گاز طبیعی عامل اصلی آن است و برای جلوگیری از مرگ‌های خاموش و انواع بیماری‌ها از جمله آلزایمر که کمبود اکسیژن از عوامل ایجاد و تشدید آن است پیشنهاد می‌شود در محاسبات فیش برق و گاز مجموع مصرف محاسبه شود. چنانچه خانواده‌ای مصرف گاز خود را به کمترین حد ممکن مثلا ۳ تا ۵ متر مکعب در شبانه‌روز روز برساند و مصرف برق آن خانواده ۶۰ متر مکعب در شبانه‌روز افزایش یابد، هیچ هزینه‌ی اضافه بابت مصرف برق و گاز در فیش.ها اعمال نشود. چرا که سبد مصرف انرژی این خانواده افزایش نیافته و در مقابل با تغییر الگوی مصرف انرژی از گاز به برق خدمت بزرگی به شهر و جامعه کرده است. بزودی در تحلیل مفصلی ابعاد مختلف این پیشنهاد تشریح خواهد شد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان