۸ میلیارد دلار تراز منفی در صادرات غیرنفتی است

آمار گمرک نشان دهنده حدود ۸ میلیارد دلار تراز منفی در صادرات غیرنفتی است و برخی پیش بینیها حاکی از آن است که این رقم تا پایان سال به حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیارد دلار نیز برسد.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت به افزایش وزنی واردات و کاهش ارزش صادرات در 9 ماهه سال جاری اشاره کرد و گفت که دلیل عمده شکل گیری این پدیده بیش اظهاری واردات و کم اظهاری صادرات است.

 ضیغمی با اشاره به اینکه این بیش اظهاری ها و کم اظهاری‌ها و همچنین کارتهای اجاره ای ناشی از چند نرخی بودن ارز است ادامه داد، یک سری اقدامات با محوریت سازمان توسعه تجارت انجام گرفته که یکی از آنها تلاش برای حل مساله رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سالهای 1397 تا 1400 است.

وی افزود، اکنون پس از کش و قوسهای فراوان به مرحله ای رسیده که قرار است درگاه سال 1397 در سامانه جامع تجارت گشوده شود.

ضیغمی گفت:‌در عین حال مقرر شده برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سالهای 1398 تا 1400 نیز جرایم ریالی تعیین شود تا پرونده رفع تعهد ارزی این سالها بسته شود.

نجفی عرب  رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز به تراز منفی تجاری کشور طی 8 ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: آمار گمرک نشان دهنده حدود 8 میلیارد دلار تراز منفی در صادرات غیرنفتی است و برخی پیش بینی ها حاکی از آن است که این رقم تا پایان سال به حدود 17 الی 18 میلیارد دلار نیز برسد.

وی افزود،‌ ضمن آنکه ارزش صادرات نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 4 میلیارد دلار کاهش یافته است.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: به رغم آنچه در آمارهای گمرک قابل مشاهده است وزیر امور اقتصاد و دارایی تراز تجاری کشور را معادل مثبت 10 میلیارد دلار عنوان کرده که به نظر می رسد آمار صادرات نفت را نیز لحاظ کرده است. البته امیدواریم که در سایه توافقات بین المللی از جمله در حوزه اوراسیا، وضعیت صادرات بهبود پیدا کند.

تراز تجاری 9 ماهه منفی 12 میلیارد دلار شد

بر اساس اعلام گمرک ایران صادرات کشور در 9 ماهه سال جاری با احتساب نفت، برق و خدمات فنی و مهندسی و به استثنای آمار صادرات تجارت چمدانی به 63 میلیارد و 970 میلیون دلار رسید.

میزان صادرات نفت در 9 ماهه امسال به 26 میلیارد و 460 میلیون دلار رسیده است. در 9 ماهه سال جاری میزان صادرات از محل خدمات فنی و مهندسی 780 میلیون دلار و برق 300 میلیون دلار بوده است. در این مدت 102 میلیون  تن کالا به ارزش 36 میلیارد و 430 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده و  48 میلیارد و 420 میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که با رشد 12.29 درصد همراه بود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان