مشتریان مراقب باشند

شوک‌یافته‌های یک پژوهش / تخفیف‌‌های شگفت انگیز «جمعه سیاه»، واقعیت است یا فریب؟

یک گروه تحقیقاتی قیمت‌های بسیاری از محصولات در جمعه سیاه سال گذشته را بررسی کردند و متوجه شدند که تنها ۲ درصد از محصولات با قیمت مشابه یا ارزان‌تر در مدت شش ماه در دسترس نیستند.

به گزارش اکونگار به نقل از گاردین، بر اساس تجزیه و تحلیل رویداد سال گذشته توسط یک گروه  تحقیقات بازار متمرکز بر روی رفتار مصرف کننده، تنها یک مورد از 50 معاملات «جمعه سیاه» در روز فروش فوق العاده و  با ارزان‌ترین قیمت فروخته شده بود.

 این گروه در بررسی‌های خود متوجه شد که در 25 نوامبر 2022 تنها 2٪ از پیشنهادهای شگفت انگیز تخفیفی با همان قیمت یا ارزانتر در شش ماه از هر دو طرف تاریخ در دسترس نبودند.

به همین دلیل، به مشتریان توصیه می‌شود که در مورد پیشنهادات محتاط باشند و قبل از خرید بزرگ در جمعه سیاه و تخفیف‌های شگفت انگیز تحقیق بیشتری انجام دهند.

این تحقیق روی  208  محصول مورد معامله را در سال گذشته در هشت خرده فروشی بزرگ در آمریکا و بریتانیا و در  فروشگاه‌های مبتنی بر فناوری از جمله آمازون، آرگوس و کریس انجام شده است و الگوهای خرید و تخفیف‌ها را تجزیه و تحلیل کرده است.

جمعه سیاه

این گروه تحقیقاتی از شش ماه قبل و بعد از روز فروش بزرگ سال گذشته، هر روز قیمت‌ها را بررسی کردند. این تحقیقات نشان داد که از بین 208 محصول، تنها پنج محصول در روز جمعه سیاه ارزان‌ترین قیمت را داشتند و 98 درصد از آنها در 12 ماه گذشته ارزان‌تر یا همان قیمت بودند.

 مدیر یک خرده‌فروشی می‌گوید که مشتریان نباید تحت فشار قرار بگیرند تا در «جمعه سیاه» شرکت کنند، زیرا این روز به ندرت بهترین و ارزان‌ترین زمان برای خرید است. او افزود مصرف‌کنندگان باید پیش از خرید محصولات تحقیقات خود را انجام دهند.

این تحقیق یک دوره فروش طولانی را که از 18 نوامبر تا 2 دسامبر را بررسی کرده تا ببیند، وضعیت قیمت محصولات در «جمعه سیاه» چگونه است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که 86 درصد از محصولات در زمان‌های دیگر سال با قیمت یکسان یا ارزان‌تر در دسترس هستند.

برای مثال در یکی از نمونه‌ها مشخص شد، هدفون‌های ایرپاد اپل (نسل دوم) از 139 پوند به 119 پوند تخفیف داده شده است. درحالی که، این محصولات محدوده روزهای 25 می تا 9 سپتامبربین 99 تا 109 پوند متغیر بود.

یا در مثال دیگری مشخص شد که در آمازون، ساعت هوشمند Garmin Lily Sports Edition از 199 پوند به 149 پوند تخفیف داده شد، جالب این است که 58 روز قبل از «جمعه سیاه» 114.99 پوند بود.

این بررسی نشان می‌دهد که 69درصد محصولات به فروش رفته در آمازون در سایر زمان‌های سال ارزان‌تر از قیمت «جمعه سیاه» خود بودند.

آمازون اعلام کرد که قصد دارد در طول سال، از طریق تطبیق قیمت و رویدادهای معاملات فصلی، ارزش زیادی ارائه دهد.

بر خلاف ادعای این گروه تحقیقاتی، یکی از مدیران فروش آمازون می‌گوید« قیمت‌ها می‌توانند در طول سال تغییر کنند، اما «جمعه سیاه» هنوز زمان خوبی برای انجام یک معامله خوب است و ما همیشه مشتریان خود را تشویق می کنیم تا از ضمانت تطابق قیمت ما در این زمان استفاده کنند.»

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه