تشدید بحران انرژی جهان/ فعالیت مجدد نیروگاه‌های زغال‌سوز در چین

بزرگترین شرکت تولید نیروی زغال‌سوز چین در پی اولویت یافتن امنیت انرژی، قصد دارد بعضی پروژه‌های مسکوت را احیا کند.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، تشدید گرمای جهانی و تغییر اقلیم، میزان مصرف انرژی در جهان را دست خوش تغییرات جدی کرده است. بسیاری از کشورهای جهان با وجود داشتن منابع عظیمی زیرزمینی با بحران جدی انرژی رو به رو هستند. همین موضوع باعث شده تا از فرصت‌های تازه‌ای برای مدیریت جریان انرژی استفاده کنند. 

در این شرایط و باتوجه به اخطارهای متعددی که مجامع جهانی صادر می‌کنند، چین به دنبال تشدید بحران انرژی و اولویت یافتن آن در صنایع به دنبال احیا نیروگاه‌های زغال‌سوز است.  

اولویت یافتن امنیت انرژی بر گذار انرژی، فرصت‌هایی را برای تقویت ظرفیت نیروی زغال سوز در چین گشوده و شرکت «شنهوا انرژی» قصد دارد نیروگاه‌های زغال سوز بیشتری را پیش از سال ۲۰۲۵، بسازد.

این شرکت، واحدی از شرکت «چاینا انرژی اینوستمنت» است که بزرگترین شرکت معدنی زغال سنگ چین به شمار می‌رود. مجموع تولید زغال سنگ چین در سال ۲۰۲۲، به میزان ۹ درصد رشد کرد و به ۴.۵ میلیارد تن رسید که معادل نیمی از تولید جهانی بود.

بلومبرگ به نقل از شو مینگ جون، مدیرکل این شرکت نوشت: با پیشرفت دور اخیر بهینه‌سازی نیروی برق کشور، این شرکت از پنجره فرصت برای توسعه نیروی حرارتی استفاده می‌کند.

چین از ابتدای سال میلادی گذشته، ظرفیت تولید نیروی زغال سوز جدید را با سرعت زیادی تائید کرده است. در نتیجه مجموع ظرفیت تائید شده، به ۱۵۲ گیگاوات رسیده است که بیشتر از کل ظرفیت تولید نیروی زغال سوز فعال در اروپاست.

چین در نیمه اول امسال، بیش از ۵۰ گیگاوات ظرفیت تولید نیروی زغال سوز جدید تصویب کرده است. این وضعیت، انتقادهای زیادی را از سوی مدافعان محیط زیست برانگیخته اما چین به اولویت‌های خود پایبند مانده و خاطرنشان کرده که به تولید نیروی زغال سوز برای جبران کاهش تولید نیروی بادی و خورشیدی نیاز دارد.

اروپا هم در فقدان گاز ارزانی که از طریق خط لوله از روسیه وارد می‌کرد، به سوی زغال سنگ بازگشته است. با وجود ظرفیت عظیم بادی و خورشیدی در سراسر این قاره، کشورهای اروپایی دریافتند که به تولید برق نیاز دارند و به زغال سنگ روی آوردند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آلمان که پرچمدار گذار انرژی اروپایی بود، اوایل امسال با تصمیم گیری برای انحلال یک مزرعه بادی برای توسعه یک معدن زغال سنگ، خبرساز شد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد