واکنش قیمت نفت به آمار ذخایر آمریکا

قیمت نفت در معاملات چهارشنبه بازار آسیا پس از آماری که کاهش بیش از حد ذخایر آمریکا را نشان داد، افزایش یافت.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۴۷ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، ۸۶ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید که بالاترین حد در ۱۰ هفته گذشته بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۳ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۸۳ دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید و نزدیک به بالاترین رکورد دو ماه اخیر ایستاد.

هر دو شاخص روز سه شنبه که نگرانی‌ها نسبت به مختل شدن تولید منطقه خلیج مکزیکو بر اثر توفان گرمسیری «بریل» تسهیل شد، با کاهش، بسته شدند.

مرکز ملی توفان آمریکا اعلام کرد پیش بینی می‌شود توفان گرمسیری «بریل» تا زمان ورود به خلیج مکزیکو تا پایان هفته جاری، به توفان ضعیف‌تری تبدیل شود.

ئیپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی جی گفت: قیمت نفت پیش از این، به دلیل نگرانی از مختل شدن عرضه بر اثر وقوع توفان «بریل»، افزایش یافته بود و با روشن شدن تاثیر محدود احتمالی این توفان، احتمالا بخشی از این رشد را از دست خواهد داد. با این حال، برداشت قابل توجه از ذخایر نفت آمریکا، تا حدودی از قیمت‌ها پشتیبانی کرد و همزمان، تنش‌ها در خاورمیانه هم ادامه یافت.

منابع بازار به نقل از گزارش موسسه امریکن پترولیوم اعلام کردند ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ ژوئن، به میزان ۹.۱۶۳ میلیون بشکه کاهش یافته است اما ذخایر بنزین به میزان ۲.۴۶۸ میلیون بشکه رشد کرد. ذخایر سوخت‌های تقطیری به میزان ۷۴۰ هزار بشکه کاهش یافت.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ذخایر نفت به میزان ۷۰۰ هزار بشکه، کاهش ذخایر بنزین به میزان ۱.۳ میلیون بشکه و کاهش ذخایر سوخت‌های تقطیری به میزان ۱.۲ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. آمار رسمی ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا بعدازظهر روز چهارشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

میتسورو مورایشی، تحلیلگر شرکت فوجیتومی سکیوریتیز در این باره گفت: قیمت نفت از کاهش ذخایر نفت آمریکا پشتیبانی شد اما این رشد محدود بود زیرا برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال سودگیری از صعود اخیر قیمت‌ها به بالاترین حد از آوریل بودند.

در این بین، انتظار می‌رود تقاضا برای بنزین در آمریکا، با آغاز فصل سفرهای تابستانی در این کشور، افزایش پیدا کند. انجمن خودروی آمریکا پیش‌بینی کرده است که سفر در دوره تعطیلات روز استقلال در هفته جاری، ۵.۲ درصد بالاتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۳ خواهد بود و سفرهای خودرویی، ۴.۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.

در خاورمیانه، نیروهای رژیم صهیونیستی روز سه شنبه چندین منطقه در جنوب نوار غزه را بمباران کردند و هزاران فلسطینی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. در مرز با لبنان هم بین ارتش رژیم صهیونیستی و حزب الله، تبادل آتش صورت گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، ویویک دهار، تحلیلگر بانک کامن ولث استرالیا در این باره گفت: ریسک جنگ رژیم صهیونیستی و حزب الله با ریسک گسترش درگیری در خاورمیانه احتمالا به معنای ریسک‌های صعودی در دورنمای آینده نزدیک ما خواهد بود.

در این بین، نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در ژوئن برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و عرضه بالاتر نیجریه و ایران، تاثیر کاهش عرضه داوطلبانه سایر اعضای این گروه و متحدانشان در اوپک پلاس را جبران کرد. این گروه در ژوئن، ۲۶.۷۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه مه افزایش یافت.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد