بحران اقتصادی ترکیه از کجا آغاز شد؟/ ریشه‌های تورم ترکیه در تحریم‌های آمریکا

در مناظرات ریاست جمهوری، یکی از نامزدهای ریسات جمهوری از ترکیه به عنوان مثالی مطرح کرد که با وجود روابط تجاری آزاد با جهان دچار تورم شدید است. حال در این گزارش به ریشه های تورم ترکیه اشاره کردیم!

به گزارش اکونگار، در مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم ، نامزدهای محترم در خصوص تحریم ها و اثرات آن نظراتی بیان کردند. در بین افراد علیرضا زاکانی شهردار فعلی و نامزد ریاست جمهوری که مدعی است تحریم ها اثری ندارد و مشکلات اقتصادی کشورمان ریشه در مسائل دیگر دارد، برای تبیین ادعای خود و در جواب دیگر نامزدها که با شعار رفع تحریم ها به این انتخابات آمده اند، مثال کشور ترکیه را زد. به عقیده او ترکیه کشوری است که روابط بین المللی گسترده با جهان غرب دارد ولی آن هم دچار تورم شدید و افت ارزش پول ملی اش شده است.

معرفی بدترین کشورها برای کارگران/ ترکیه در رتبه دهم کشور بد برای قشر کارگر قرار گرفت

چرا ترکیه دچار بحران شد؟

تورم در ترکیه هم علل داخلی و هم دلایل خارجی دارد. اقتصاددانان بر این باورند سیاست های اقتصادی اردوغان درباره کاهش نرخ بهره و اصرار مداوم او باعث شد که تورم رشد عجیب 70 درصدی را ببیند. سیاست‌های اقتصادی اردوغان برخلاف سیاست های جهانی حداقل در باره تعیین نرخ بهره پیش رفت در حالی که تمام کشورها برای کنترل تورم سیاست بالا بردن نرخ بهره را ادامه می‌دادند اما وی تاکید داشت نرخ بهره کاهش یابد، مخالفت‌ چندین مسئول بانک مرکزی هم منجر به اخراج آنها شد.

این موضوع در حالی مطرح می شود که بعضی کارشناسان معتقدند  کاهش نرخ بهره و اثر نرخ ارز، تورم را تشدید کرده است، اما آن عامل اصلی که به تورم بالا در ترکیه دامن می‌زند، تورم ناشی از سود فروش شرکت‌هایی است که شرایط تورمی حاکم را به عنوان فرصت تلقی کرده و از قدرت انحصاری خود استفاده می‌کنند.

تحریم های آمریکا علیه ترکیه شروع این بحران بود!

اما همانطور که در بالا ذکر شد، موضوع تورم در ترکیه صرفاً به دلایل سیاست های داخلی نبوده و اثر گرفته از عوامل خارجی نیز بوده است. مهمترین موضوع که شروع بحران در این کشور در نظر گرفته می شود، تحریم های آمریکا علیه این کشور در سال 2018 بود. تحریم‌های اقتصادی تعرفه‌های اعمالی بر ترکیه را مضاعف ساخت، به طوری که تعرفه فولاد %۵۰ و آلومینیوم %۲۰ افزایش یافتند. نتیجتاً، فولاد ترکیه که قبل آن %۱۳ درصد از کل صادرات ترکیه را تشکیل می‌داد به دلیل قیمت بالا از بازار ایالات متحده خارج شد.

لیر

با وجود این که این بحران برای امواج عمده استهلاک ارزی نقشه برجسته‌ای داشت، در مراحل بعدی مبدل به ناتوانی و شکست در پرداخت بدهی شرکت‌ها و در نهایت این موضوع در انقباض رشد اقتصادی خود را نمایان ساخت.

پس بر خلاف ادعای مطرح شده از سوی نامزد محترم انتخابات ریاست جمهوری، شرایط اقتصادی فعلی ترکیه را می توان اثر گرفته از تحریم ها هم دانست و نه آنکه صرفاً سیاست های غلط اقتصادی داخلی دلیلش باشد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد