سود خالص ۴۵۳ میلیارد دلاری آرامکو

شرکت پالایشگاه نفت آرامکو روند سودسازی خوبی دارد که قیمت سهام نیز با حفظ حمایت معتبر ۲۸ دلار میتواند تا هدف ۳۸ دلار رشد داشته باشد.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار؛ شرکت آرامکو بزرگ ترین پالایشگاه نفت جهان است که در عربستان سعودی مستقر میباشد و از لحاظ ارزش بازار و سودآوری نیز شرکت های بزرگی چون اپل و مایکروسافت را تحت الشعاع خود قرار داده است. شرکت آرامکو قبل از عرضه اولیه در سال ۲۰۱۹ توجهات را به خود جلب کرد و ولیعهد عربستان (محمد بن سلمان) اعلام کرد قصد دارد ۵ درصد از سهام این شرکت را به مبلغ ۲ تریلیون دلار عرضه کند که بزرگ ترین عرضه اولیه (IPO) خواهد بود. آرامکو بزرگ ترین و سودآور ترین پالایشگاه نفت جهان است که در سال ۱۹۳۳ به دنبال قرارداد امتیازی بین دولت عربستان و شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا تاسیس شد و حفاری نفت را در سال ۱۹۳۸ آغاز کرد.

آرامکو عربستان سعودی طی دهه بعد به سرعت در سراسر عربستان سعودی گسترش یافت و در سال ۱۹۴۹ به تولید ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز رسید. برای همگام شدن با تولید، این شرکت خط لوله توزیع خود را با عنوان طولانی ترین خط لوله در جهان ساخت! در سال ۱۹۷۳، دولت عربستان سعودی ۲۵ درصد از سهام این شرکت را خریداری کرد و به تدریج سهام خود را در طول دهه افزایش داد که تا سال ۱۹۸۰ توانست ۱۰۰ درصد سهام شرکت را در اختیار داشته باشد.

بزرگ ترین شرکت های نفت و گاز جهان از لحاظ ارزش بازار دلاری کدام ها هستند؟ شرکت آرامکو عربستان با ارزش بازار ۶.۹ تریلیون دلار در جایگاه اول، شرکت اکسون موبیل با ارزش بازار ۵۲۶ میلیارد دلار در جایگاه دوم و شرکت چورون با ارزش بازار ۲۹۹ میلیارد دلار در جایگاه سومین پالایشگاه بزرگ نفت و گاز جهان است.

تحلیل سود و زیان

جمع کل درآمد های شرکت در یکسال ۲۰۲۳ به مبلغ ۱ هزار و ۸۵۶ میلیارد دلار (تریلیون) بوده که ۹۸۸ میلیارد دلار آن صرف هزینه ها و ۴۳۳ میلیارد دلار نیز صرف مالیات به دولت شده است و در نهایت سود خالص ۴۵۳ میلیارد دلاری به ثبت رسید. جمع درآمد ها در ۳ ماهه به مبلغ ۴۳۸ میلیارد دلار میباشد که ۲۱۰ میلیارد دلار آن صرف بهای تمام شده، ۲۶ میلیارد دلار صرف هزینه های اداری و ۱۰۲.۷ میلیارد دلار نیز صرف مالیات به دولت میشود. از نظر تحلیلگر و نویسنده مقاله، سود خالص شرکت از طریق مدل پوشش سود سالانه به مبلغ ۴۱۲ میلیارد دلار، از طریق مدل شاخص سازی سود به مبلغ ۶۶۴ میلیارد دلار و از طریق شاخص سازی و مقایسه اقلام درآمد-هزینه مبلغ ۶۱۴ میلیارد دلار سود خالص برای یکسال ۲۰۲۴ برآورد میشود که به صورت میانگین رقمی معادل ۵۶۳ میلیارد دلار محاسبه شده است.

192384

از نظر تحلیلگر و نویسنده مقاله، سود خالص شرکت از طریق مدل پوشش سود سالانه به مبلغ ۴۱۲ میلیارد دلار، از طریق مدل شاخص سازی سود به مبلغ ۶۶۴ میلیارد دلار و از طریق شاخص سازی و مقایسه اقلام درآمد-هزینه مبلغ ۶۱۴ میلیارد دلار سود خالص برای یکسال ۲۰۲۴ برآورد میشود که به صورت میانگین رقمی معادل ۵۶۳ میلیارد دلار محاسبه شده است. قیمت سهام نیز بر روی حمایت معتبر ۲۸ دلار قرار دارد که با حفظ آن میتواند تا اهداف ۳۰.۵ و ۳۸ دلار رشد داشته باشد.

تحلیل تکنیکال آرامکو

قیمت سهام آرامکو با افزایش ۶۵ درصدی از محدوده ۲۳ دلار به سقف تاریخی ۳۸ دلار رسید که پس از واکنش منفی با اصلاح ۲۷ درصدی مواجه شد و مجددا یک بار دیگر فراز و نشیب را تجربه کرد و در حال حاضر بر روی حمایت معتبر ۲۸ دلار قرار دارد. اوسیلاتور rsi نیز همزمان با قیمت بر روی حمایت استاتیک ماژور معتبر قرار دارد که با حفظ آن میتواند تا اهداف ۳۰.۵ و ۳۸ دلار رشد کند. در حالت کلی و با توجه به نرخ تورم صفر و حتی منفی عربستان، نوسان ۲۰ الی ۳۰ درصدی قیمت این سهم نیز برای سهامداران کفایت می کند؛ پس به همین خاطر تارگت بالایی را برای این سهم در سال متصور نیستیم.

192383

وضعیت اسف بار بورس ایران!

شاخص کل بورس ایران با تورم اسمی ۴۰.۷ درصد و نرخ واقعی بیش از ۸۰ درصد در کشور بازدهی مثبت ۲۰ درصد از کف به سقف را طی یکسال اخیر به همراه داشته است که اکثر سهم های بازار نیز با افزایش بیش از ۳۰ درصدی روبرو شدند؛ اما قیمت سهام شرکت پالایشگاه آرامکوی عربستان با نرخ تورم نهایتا ۱ درصدی در کشور با افزایش ۲۵ درصدی و سودسازی ۴۵۳ میلیارد دلاری به استقبال سهامدارانش رفت! نکته دردناک این است که ظرفیت تولید و پتانسیل رشد شرکت های پالایشی و پتروشیمی ایران فراتر از تصورات است ولی متاسفانه به دلیل عدم حمایت ها، بی ارزشی پول و تحریم ارزش بازاری بسیار کمتری نسبت به سایر شرکت های رقیب در جهان دارند. شرکت پالایش نفت آرامکو با سود خالص سال ۲۰۲۳ خود به مبلغ ۴۵۳ میلیارد دلار (۲۸ هزار و ۸۴ همت) میتواند تقریبا ۴ برابر کل بازار بورس ایران را با تمامی شرکت هایش بخرد!!

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان