این کشورها شرکای تجاری ایران در اتحادیه اروپا هستند

یورو استات اعلام کرد صادرات آلمان به ایران در سه ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۱۸ درصدی به ۳۴۳ میلیون یورو رسید.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و 27 عضو این اتحادیه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در سه ماهه نخست 2023 بالغ بر یک میلیارد و 180 میلیون یورو بوده که این رقم در سه ماهه نخست امسال به یک میلیارد و 276 میلیون یورو رسیده است.

کدام کشور اروپایی کمترین نرخ تورم را دارد؟ / قیمت‌ها در ۱۵ کشور روند نزولی داشت

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس 2024 با افزایش 10 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و 60 میلیون یورو رسیده است. در سه ماهه نخست 2023 صادرات اتحادیه اروپا به ایران 958 میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست 2024 افت 3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به 216 میلیون یورو رسیده است. در سه ماهه مشابه سال قبل 222 میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

بر اساس این گزارش آلمان، ایتالیا و رومانی به ترتیب بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران در اروپا طی سه ماهه نخست 2024 بوده‌اند.

صادرات آلمان به ایران 18 درصد رشد کرد

تجارت آلمان با ایران در سه ماهه نخست 2024 با رشد 10 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 401 میلیون یورو رسیده است. 31 درصد از کل تجارت ایران با اتحادیه اروپا مربوط به آلمان بوده است.

صادرات آلمان به ایران در این دوره رشد 18 درصدی داشته و به 343 میلیون یورو رسیده؛ اما واردات این کشور از ایران 23 درصد افت داشته و به 58 میلیون یورو رسیده است.

تجارت ایتالیا با ایران در سه ماهه نخست 2024 نیز 8 درصد رشد داشته و به 189 میلیون یورو رسیده است.

تجارت رومانی با ایران 2 برابر شد

مبادلات تجاری رومانی با ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس 2024 نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده و به 124 میلیون یورو بالغ شده است. در حالی که واردات این کشور از ایران تغییری نداشته و در سطح 10 میلیون یورو باقی مانده؛ اما صادرات این کشور به ایران رشد 119 درصدی را تجربه کرده و 114 میلیون یورو شده است.

فرانسه پنجمین شریک تجاری ایران در اروپا

فرانسه پس از بلژیک پنجمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی بوده و 77 میلیون یورو مبادله تجاری با ایران داشته که این رقم رشد 7 درصدی داشته است. این کشور 3 میلیون یورو از ایران کالا وارد کرده و 74 میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان