بزرگترین اقتصاد اروپا دچار رکود می شود

به گفته مؤسسه اقتصادی آلمان(IW) اقتصاد این کشور علیرغم شروع قوی‌تر از حد انتظار،‌ در ادامه سال ۲۰۲۴ دچار رکود خواهد شد و همچنان از همتایان اروپایی خود عقب خواهد ماند.

به گزارش اکونگار به نقل از اتاق ایران آنلاین، طبق آخرین پیش‌بینی‌های این موسسه،‌ بخش تولید و به‌ویژه بخش ساخت‌وساز آلمان همچنان درگیر رکود است. مصرف تنها نقطه روشن در اقتصاد این کشور خواهد بود زیرا با کاهش نرخ تورم روندی افزایش خواهد داشت.

به گفته اقتصاددانان این موسسه، این روند برای یک رشد واقعی کافی نیست. علاوه بر مصرف، سرمایه‌گذاری هم باید افزایش پیدا کند؛ اما اکنون شکاف‌های بزرگی در بخش سرمایه‌گذاری ایجادشده است. سرمایه‌گذاری به دلیل شرایط ژئوپلیتیکی و نرخ بهره بالا که تأمین مالی را گران‌تر می‌کند، کاهش‌یافته است.

اقتصاد آلمان در سال گذشته به دلایلی مانند هزینه‌های انرژی بالا، سفارش‌های جهانی ضعیف و نرخ‌های بهره بالا ۰٫۲ درصد کوچک شد که ضعیف‌ترین عملکرد در میان اقتصادهای بزرگ منطقه یورو به شمار می‌رود.

افزایش تورم در بزرگترین اقتصاد اروپا/ یارانه انرژی چه بر سر اقتصاد آلمان آورد؟

موسسه اقتصاد آلمان برای بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سال جاری رشد صفر درصدی را پیش‌بینی می‌کند، زیرا انتظار می‌رود فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و آمریکا همگی رشد قابل‌توجهی داشته باشند.

در آغاز سال جاری، آلمان از رکود عبور کرد و در سه‌ماهه اول نسبت به دوره سه‌ماهه قبل در شرایط تعدیل‌شده ۰٫۲ درصد رشد کرد. در سه‌ماهه آخر سال ۲۰۲۳، اقتصاد ۰٫۵ درصد کوچک شد. دولت آلمان رشد تولید ناخالص داخلی در سال جاری را ۰٫۳ درصد پیش‌بینی کرده است.

به گفته اقتصاددانان آنچه نیاز به تقویت دارد، سیاست است تا شرایط کسب‌وکار را بهبود بخشد؛ در غیر این صورت قابلیت‌های صنعتی و اقتصادی آلمان هدر خواهد رفت.

طبق برآورد  موسسه WI، تجارت خارجی ضعیف در سال جاری ضعیف باقی خواهد ماند و تقریباً هیچ محرک اقتصادی در سال جاری ایجاد نخواهد کرد. نرخ بیکاری آلمان هم احتمالاً از ۵٫۷ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۶ درصد در سال جاری افزایش خواهد یافت و باوجود رکورد ۴۶ میلیون نفر شاغل در سال ۲۰۲۴، اثرات ضعف اقتصادی بر بازار کار در آلمان آشکارتر خواهد شد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان