چرا تحلیلگران روند انس جهانی طلا را صعودی می دانند؟

رشد چندماهه اخیر انس جهان، قیمت آن را وارد کانال ۲۴۰۰ دلاری کرد. این یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۴ رشد ۱۳ درصدی داشته است. تحلیلگران معتقدند این فلز گرانبها همچنان رشد خواهد داشت.

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، شورای جهانی طلا عنوان کرد که کل تقاضا برای طلا در سه ماهه اول سال نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش یافته است زیرا برای برخی بسیار گران شده است. طلا که به عنوان سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود، از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته است و در ۱۲ آوریل به رکورد ۲۴۳۱ دلار و ۵۲ سنت در هر اونس رسید.

قیمت طلا عقب‌نشینی کرد

قیمت‌ها به لطف تعدادی از عوامل، به ویژه چشم انداز کاهش نرخ‌های بهره ایالات‌متحده، صعود کرد. این فلز همچنین از جنگ اسرائیل و غزه و درگیری طولانی‌مدت بین روسیه و اوکراین حمایت شده است.

شورای جهانی طلا به افزایش ۱۲ درصدی بازیافت در طول دوره گزارش اشاره کرد که بالاترین میزان از پایان سال ۲۰۲۰ است. کارشناسان اظهار کردند که بر خلاف بسیاری از فلزات دیگر، طلا تقریباً بی نهایت قابل بازیافت است. اقتصاد کلان و عدم اطمینان در تعدادی از بازارها باعث شد مردم در واقع طلای خود را حفظ کنند. علاوه بر این، تقاضا برای طلا در فناوری، سالانه ۱۰ درصد بهبود یافت که ناشی از رونق هوش مصنوعی در بخش الکترونیک بود.

طبق گزارش رویترز، لوئیز استریت، تحلیلگر ارشد بازار در شورای جهانی طلا گفت با نگاهی به آینده، سال ۲۰۲۴ احتمالاً بر اساس عملکرد اخیر طلا، بازدهی بسیار قوی‌تری نسبت به آنچه در ابتدای سال پیش‌بینی می‌کردیم، به همراه خواهد داشت. وی افزود در صورت کاهش سطح قیمت در ماه‌های آینده، برخی از خریداران حساس به قیمت ممکن است دوباره وارد بازار شوند و سرمایه‌گذاران همچنان به دنبال شفاف‌سازی در مورد کاهش نرخ‌ها و نتایج انتخابات به طلا برای دارایی امن هستند. در این سال، آرای متعددی در سراسر جهان برای انتخاب نخست وزیران و روسای جمهور، از جمله انتخابات آتی در بریتانیا و ایالات‌متحده برگزار می‌شود.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان