پیش‌بینی بانک آمریکایی گلدمن ساکس از قیمت جهانی نفت / گرانی شدید در راه است؟

بانک آمریکایی گلدمن ساکس جدیدترین تحلیل خود ازقیمت جهانی نفت را ارایه کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش بینی کرد که اگر اختلال حرکت کشتی‌ها پس از حملات حوثی‌های یمن بر تنگه هرمز نیز تأثیر بگذارد، قیمت جهانی نفت خام دو برابر خواهد شد.

به گزارش راشاتودی، دان استرویون، رئیس بخش تحقیقات نفتی در بانک آمریکایی گلدمن ساکس روز شنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی پیش بینی کرد که اگر اختلال حرکت کشتی‌ها پس از حملات حوثی‌های یمن بر تنگه هرمز نیز تأثیر بگذارد، قیمت جهانی نفت خام دو برابر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، حوثی‌های یمن در پی تشدید جنایات اسرائیل در غزه و به منظور همبستگی با مصائب فلسطینیان، کشتی‌هایی را که گمان می رود با رژیم صهیونیستی در ارتباط هستند، هدف قرار می‌دهند.

استرویون گفت: اگر به مدت یک ماه در تنگه هرمز اختلال (در حرکت کشتی‌ها) ایجاد شود، قیمت‌ها 20 درصد افزایش می‌یابد.

افزایش حملات شبه‌نظامیان حوثی، شرکت‌های کشتیرانی جهانی را مجبور کرده است که مسیر کشتی‌های خود را از دریای سرخ در اطراف دماغه امید نیک، در منتهی الیه جنوب قاره آفریقا، منحرف کنند.

برای محموله‌هایی که از آسیا به اروپا یا آمریکای شمالی سفر می‌کنند، این انحراف مسیر حدود 6000 مایل دریایی به سفر آن‌ها اضافه می‌کند و می‌تواند زمان تحویل را تا یک ماه به تعویق بیاندازد و به ناچار هزینه‌های حمل و نقل را نیز افزایش دهد.

حملات حوثی ها طی هفته‌ها ادامه داشته و جریان کالاهای تجاری از دریای سرخ و کانال سوئز را که شریان مهم تجارت بین آسیا و کشورهای غربی محسوب می‌شود، دچار اختلال کرده است.

آمریکا در 19 دسامبر یک عملیات چند ملیتی را برای حفاظت از تجارت در دریای سرخ آغاز کرد اما بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی و مالکان کالاها هنوز هم ترجیح می‌دهند کشتی‌ها آفریقا را دور بزنند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان