روایت رئیس پارک فناوری پردیس از تفاهم جدید با مالک کارخانه نوآوری

رئیس پارک فناوری پردیس در صحبت‌های اخیر خود از تفاهم با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس خبر داده است.

به گزارش اکونگار به نقل از معاونت علمی و اقتصاد دانش‌بنیان؛ در روزهای اخیر یکی از خبرهای مهم اکوسیستم نوآوری کشور، بحث تخلیه کارخانه نوآوری آزادی و حواشی مربوط به آن بود. پیش از مطرح شدن فرصت یک‌ماهه برای تخلیه کارخانه، مسئولان از پیگیری برای حل مشکل این مجموعه نوآوری گفته بودند، اما بیانیه شرکت هم‌آوا (اجاره‌کننده ملک کارخانه) از بی‌نتیجه بودن مذاکرات با مالک یعنی شرکت آما خبر می‌داد.

حالا با گذشت چند روز از آن بیانیه، مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس در صحبت‌های اخیر خود از تفاهم با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس خبر داده و اضافه کرده‌ که عمده شتاب‌دهنده‌های نوآوری مستقر در کارخانه آمادگی خود را برای هر دو امر اعلام کرده‌اند.

او  با بیان اینکه موضوع فعالیت پنج‌ساله کارخانه نوآوری آزادی از ابتدای فعالیت کارخانه به اطلاع همه شتاب‌دهنده‌های مستقر رسیده بوده و در قراردادهای اجاره آنها هم لحاظ شده، گفت: از آنجا که قرارداد اجاره کارخانه نوآوری آزادی تا سال ۱۴۰۱ اعتبار داشته، از چند سال قبل مذاکرات پیگیری با مالک کارخانه جهت تمدید اجاره ملک انجام شده که ان‌شاء‌الله با تدابیر صورت‌گرفته و توافقات انجام‌شده، به زودی اخبار خوبی در خصوص ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی اعلام خواهد شد.

صفاری‌نیا در توضیح روند پیگیری‌های صورت‌گرفته و  نحوه ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی افزود: براساس قرارداد منعقده بین پارک فناوری پردیس و بهره‌بردار کارخانه آما، کارخانه نوآوری آزادی در سال ۱۳۹۷ به‌عنوان یکی از شعب پارک فناوری پردیس و نخستین کارخانه نوآوری کشور ایجاد شد. طبق الگوی طرح‌ریزی شده، امکان استقرار هشت شتاب‌دهنده نوآوری و فضای کار اشتراکی در کارخانه فراهم شد که به‌مرور شتاب‌دهنده‌های نوآوری کارا، هم‌آوا، وی‌کست، دیجی‌نکست، هفت و هشت، پلنت، علی‌بابا و هنام فارمد در کارخانه مستقر شدند و در حال حاضر حدود دو هزار نفر در این مراکز به صورت تمام‌وقت و نیمه‌وقت فعالیت دارند. تمامی این مراکز از تسهیلات مالی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای بازسازی یا مدیریت شتاب‌دهنده‌های خود و مزایا و معافیت‌های پارک فناوری پردیس نیز بهره برده‌اند.

او در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: نظر به پایان قرارداد اجاره کارخانه در سال ۱۴۰۱ با مالک کارخانه (شرکت آما)، موضوع فعالیت پنج‌ساله کارخانه از ابتدای فعالیت کارخانه به اطلاع همه شتاب‌دهنده‌های مستقر رسیده و در قراردادهای اجاره آنها لحاظ شده است اما در جهت استمرار فعالیت کارخانه، شرکت هم‌آوا به عنوان مستاجر و طرف قرارداد؛ شرکت آما موظف شد مذاکرات با مالک را جهت تمدید اجاره ملک انجام دهد که پس از پیگیری‌های اولیه در سال ۱۳۹۹، مجموعه هم‌آوا اعلام کرد که مالک هیچ‌گونه علاقه‌ای برای تمدید مدت اجاره نداشته و برنامه فروش ملک کارخانه را دارد و به همین دلیل تقاضا کرد که پارک فناوری پردیس نسبت به مذاکرات با مالک اقدام کند.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: مجدداً در ابتدای سال ۱۴۰۱ مجموعه هم‌آوا اعلام کرد که علاقه‌مند است است راساً به مذاکرات با مالک اقدام کند که این امر محقق شد ولی به جهت اصرار مالک کارخانه برای فروش، مذاکرات مجدد شرکت هم‌آوا به نتیجه نرسید. پس از پایان مهلت اجاره و عدم توفیق مذاکرات هم‌آوا، پارک فناوری پردیس ضمن اقدام جهت تعیین فضای جایگزین، رأساً نسبت به مذاکرات با سهامداران شرکت آما اقدام کرد که با کمک برخی مدیران شتاب‌دهنده‌های مستقر در کارخانه و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان تفاهم مجدد با شرکت آما فراهم شد.

صفاری‌نیا خاطرنشان کرد: نظر به اینکه شرکت آما (مالک کارخانه) یک شرکت بورسی است در جهت حفظ حقوق سهامداران و مردم، طبق ضوابط خود مکلف به خاتمه قرارداد اجاره پنج ساله اولیه با شرکت هم‌آوا بوده و مسیر طی‌شده جهت خاتمه قرارداد قانونی و عرفی است. از طرفی تفاهمات با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس صورت گرفته و عمده شتاب‌دهنده‌های نوآوری مستقر در کارخانه آمادگی خود را برای هر دو امر اعلام کرده‌اند. بر این اساس، ان‌شاالله با تدابیر صورت گرفته و توافقات انجام شده به‌زودی خبرهای خوبی در خصوص تداوم فعالیت کارخانه اعلام خواهد شد.

 روز گذشته خبری مبنی بر اینکه ملک کارخانه نوآوری آزادی، در مزایده خود شرکت‌کننده و خریداری نداشته منتشر شد. از سویی شرکت سرآوا نیز از تمدید قرارداد کارخانه نوآوری آزادی تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ خبر داده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه