بومی سازی ۱۱ محصول کیبوردی در کشور/تلفن همراه هوشمند نیاز به حمایت فراوان دارد

قائم‌مقام یک شرکت دانش‌بنیان حوزه فناوری تعداد محصولات دانش‌بنیان این شرکت را ۱۱ محصول کیبوردی دانست و یادآور شد: تلفن همراه هوشمند نیاز به حمایت فراوان دارد، اما متأسفانه این حمایت از ما انجام نشد.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، در حالی که سالانه ۳ میلیارد دلار تراکنش واردات گوشی‌های کیبوردی را در کشور داریم، محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در منطقه ویژه پیام توانستند با ۳۵ درصد بومی‌سازی این نوع گوشی‌ها را به بازار کشور معرفی کنند، ولی به گفته آن‌ها در صورتی که حمایت از این طرح مصوب در دستور کار نهادهای دولتی بود، می‌توانستند کشور را از واردات این نوع گوشی‌ها بی‌نیاز کنند.

مهدی بهوندی، قائم‌مقام این شرکت دانش‌بنیان مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پیام در حاشیه تور فناورانه معاونت علمی ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران، یکی از زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت را تولید گوشی‌های همراه ذکر کرد و گفت: فعالیت ما در منطقه ویژه پیام مربوط به سال ۱۳۹۸ می‌شود و از سال ۱۴۰۰ تولید تلفن همراه معمولی را در دستور کار خود قرار دادیم و بعد از تولید محصول، بر روی تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت و سپس دوچرخه برقی هوشمند و لوازم جانبی هوشمند متمرکز شدیم.

وی تعداد محصولات دانش‌بنیان این شرکت را ۱۱ محصول کیبوری دانست که وارد بازار شده است و افزود: دو مورد از تلفن‌های همراه تولیدی ما هوشمند است. گوشی‌های کیبوری از لحاظ قیمت در بازار قابل رقابت است، به گونه‌ای که طبق آمار گمرک ماهانه ۳۰۰ هزار گوشی کیبوردی به کشور وارد می‌شود و ما توانستیم گوشی‌های کیبوردی را با قیمت ۲۹۹ هزار تومان وارد بازار کنیم.

بهوندی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از گوشی‌های تولیدی این شرکت بومی شده است، توضیح داد: تکنولوژی‌های برتر موبایل از جمله Cpu و LCD در انحصار چند شرکت بزرگ دنیا است که مجبوریم آنها را وارد کنیم. به طور کلی تلفن همراه تولیدی این شرکت، ۶۵ درصد وارداتی و ۳۵ درصد داخلی‌سازی شده است.

به گفته وی، «قاب گوشی»، «باتری گوشی»، «شارژر» و «بُردهای شارژر» از جمله قطعاتی هستند که در داخل تولید می‌شوند.

قائم مقام این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه باتری گوشی‌های تولیدی از یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در منطقه پیام تامین می‌شود، گفت: در زمینه استانداردسازی نیز باید گفته شود نهادهایی چون وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات دارای استانداردهای سختگیرانه‌تری نسبت به استانداردهای دنیا هستند، همچنین برای محصولات این شرکت ۲۴ ماه ضمانت‌نامه درنظر گرفته شده است.

بهوندی گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون ۸۵ هزار گوشی همراه وارد بازار کردیم و از سوی دیگر به خاطر مشکلاتی که در حوزه استانداردسازی و سازمان تنظیم مقررات داشتیم، نزدیک به ۳۵۰ هزار گوشی دپو در کارخانه داریم.

وی دلیل این امر را وجود اختلافاتی در زمینه تولید گوشی و وجود مافیای بزرگ و قدرتمندی در حوزه واردات گوشی‌های همراه عنوان کرد و یادآور شد: طبق برآوردها سالانه ۳ میلیارد دلار ارزبری در حوزه گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد.

بهوندی تاکید کرد: به جرات می‌توانم بگویم که اگر ما در منطقه ویژه اقتصادی پیام نبودیم و این حمایت‌ها از ما نمی‌شد، تا به امروز کارخانه تعطیل شده بود؛ چرا که  نهادهای دولتی از طرح ملی تلفن همراه حمایتی نکردند، در حالی که این طرح در سال ۱۳۹۸ تصویب شد و وزارت ارتباطات متولی آن است؛ اما متأسفانه هیچ حمایتی از آن صورت نمی‌گیرد.

قائم‌مقام این شرکت دانش‌بنیان، هدفگذاری این شرکت را توسعه فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیاء (IOT) ذکر کرد و یادآور شد: تلفن همراه هوشمند نیاز به حمایت فراوان دارد، اما متأسفانه این حمایت از ما انجام نشد. ما از شرکت GLX کار خود را آغاز کردیم که اگر در آن زمان از GLX حمایت شده بود، امروز حداقل در بازار گوشی‌های Feature phone یا گوشی‌های کیبوری نباید هیچ وارداتی انجام می‌شد و هنوز که هنوز است، اراده‌ای برای تولید تلفن‌های همراه وجود ندارد؛ ۳ میلیارد دلار تراکنش واردات در سال است که رقم بسیار بزرگی است.

بهوندی گفت: دوچرخه برقی‌های تولید این شرکت دانش‌بنیان با بقیه فرق دارد، چون دوچرخه برقی هوشمند تولید ما یک GPS مخفی دارد که به تلفن همراه مالک دوچرخه متصل می‌شود. این دوچرخه برقی سه حالت دارد که در حالت عادی فقط رکاب زده و هیچ کار دیگری انجام نمی‌دهید و حالت دوم این است که در حالت اکونومی قرار می‌گیرد که با فشردن دسته گاز، دوچرخه شروع به حرکت می‌کند.

وی گفت:‌ در هنگام دوچرخه‌سواری در شیب تند، به ازای هر رکابی که توسط دوچرخه‌سوار زده می‌شود، چرخ عقب، ۵ دور می‌چرخد و شما متوجه سربالایی نخواهید شد؛ این دوچرخه مجهز به سنسور تصادف، حرکتی و سنسور ضربان قلب است که همه اینها به یک نرم‌افزار در تلفن همراه متصل می‌شود که می‌تواند تمام این اتفاقات را ثبت و ضبط کند.

قائم‌مقام این شرکت دانش‌بنیان گفت: این دوچرخه مشابه خارجی دارد که ما آن را مهندسی معکوس کردیم و از شرکت اصلی نیز مجوز  مونتاژ برای خاورمیانه دریافت کردیم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه