سرکوب نظارتی در چین کار دست علی‌بابا داد

ریزش ارزش سهام علی بابا را زنگ خطر بزرگی برای اقتصاد دیجیتال چین باید دانست. این ریزش 4درصدی در پی کناره گیری «دانیل ژانگ» مدیر بخش رایانش ابری آن‌ها از تیم مدیریت این شرکت اتفاق افتاد.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت نیوز، ارزش سهام علی بابا در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ در روز دوشنبه، 11 سپتامبر 2023، پس از استعفای غیرمنتظره دانیل ژانگ، مدیر عامل سابق گروه «علی بابا» از نقش خود در بخش رایانش ابری این شرکت، بیش از 4درصد کاهش یافت.

علی بابا مالک حدود ۳۴درصد از سهام بازار رایانش ابری چین است و هرگونه آسیب جدی علیه این بخش ممکن است به آسیب‌های بزرگتری برای صنعت رایانش ابری چین به عنوان ستون اقتصاد دیجیتال چین بیانجامد

حمایت علی بابا از اکوسیستم فناوری

به نقل از The Wall Street Journal مدیرعامل سابق گروه علی بابا داوطلب شد تا از واحد رایانش ابری این شرکت استعفا دهد و صندوقی را برای حمایت از اکوسیستم فناوری و سرمایه گذاری علی بابا ایجاد کند.
دانیل ژانگ کمتر از سه ماه پس از اینکه گفت که مشاغل اصلی شرکت را کنار می‌گذارد و روی این واحد تمرکز می‌کند، از سمت ریاست بازوی رایانش ابری این غول فناوری چینی کناره‌گیری کرد.

نگرانی سهام‌داران علی بابا 

به گفته کارشناسان، با توجه به شهرت ژانگ در زمینه کسب و کارهای اینترنتی چین، اکنون سهامداران در خصوص آینده بخش رایانش ابری علی بابا که سرمایه گذاری سنگینی برای این غول چینی در برداشته، نگران شده اند؛ موضوعی که امروز منجر به ریزش ارزش سهام علی بابا شده است.

کناره گیری ژانگ از تیم مدیریت بازار علی بابا در حالی صورت میگیرد که بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده از سوی این غول چینی، میزان فروش و سود خالص علی بابا طی ماه‌های گذشته کاهشی به شدت محسوس داشته است.

شرایط نامساعد اقتصاد چین

می‌توان گفت بخش رایانش ابری علی بابا از جمله مهمترین منابع درآمد این شرکت طی سال های گذشته محسوب می شده که میزبانی بسیاری از پلتفرم های فروشگاهی آنلاین در چین را نیز بر عهده داشته است. این بخش همچنین مالک سامانه هوش مصنوعی اختصاصی و اپلیکیشن پیامرسان «دینگتاک» نیز محسوب می شود.

میزان سود خالص بخش رایانش ابری علی بابا در بازه زمانی ماه های ژانویه تا مارس سال جاری با دستکم ۲درصد ریزش مواجه شده که دلیل آن، به تعویق افتادن برخی از پروژه های مهم اجرایی این بخش به دلیل شرایط اقتصادی نامساعد چین عنوان می‌شود.

خدمت ۱۶ساله به علی بابا

دوران مدیریت ژانگ در علی بابا با چالش‌ها و دستاوردهای مهمی همراه بود. او در سال 2007 به این شرکت ملحق شد و نقش مهمی در ایجاد نمایشگاه خرید سالانه “روز مجردها” در چین در 11 نوامبر ایفا کرد که به تبدیل پلتفرم Taobao این شرکت به یک سرمایه گذاری سودآور کمک کرد. ژانگ در سال 2015 به عنوان مدیر عامل شرکت شناخته شد و در سال 2019 به عنوان رئیس هیئت مدیره از جک ما برگزیده شد.

پس از 16 سال خدمت به شرکت، ژانگ آماده است تا به مرحله بعدی شغلی برود. علی بابا از زحمات او در این شرکت قدردانی کرد.

علی بابا در بیانیه‌ای که رویترز منتشر کرده است، گفت: هیئت مدیره شرکت ما عمیق‌ترین قدردانی خود را از آقای ژانگ به خاطر مشارکت‌هایش در گروه علی‌بابا در 16 سال گذشته ابراز می‌کند.

رهبری او تجربه قیمت سهام علی‌بابا را هم در اوج و هم پایین‌ترین تجربه مشاهده کرد که نشان‌دهنده سفر پیچیده این شرکت در صنعت فناوری است. سرکوب نظارتی چین در بخش فناوری در سال 2020 بر چالش های پیش روی علی بابا و رهبری آن افزود.

ارزش ۴۱ تا ۶۰میلیاردی علی بابا

به نقل از  کسب‌وکار ابری شرکت او در سال‌های اخیر یکی از حوزه‌های رشد کلیدی برای علی‌بابا بوده است. در سه ماهه دوم سال جاری، این دومین منبع درآمد این شرکت بود و 25.12 میلیارد یوان (3.4 میلیارد دلار) در کل درآمد ایجاد کرد.

با این حال، این رقم نشان دهنده نرخ رشد نسبتاً متوسط ​​4 درصدی نسبت به سال گذشته است که به کاهش تقاضا از سوی مشتریان عمده و تأثیر همه‌گیری COVID-19 نسبت داده می‌شود.

علی‌بابا برنامه‌های خود را برای تکمیل فهرست عمومی واحد ابری خود در ماه می طی یک سال آینده اعلام کرده بود.

تحلیلگران ارزش این شرکت را بین 41 تا 60 میلیارد دلار تخمین می زنند، اما حجم وسیعی از داده‌هایی که این شرکت مدیریت می‌کند توجه نهادهای نظارتی داخلی و بین المللی را به خود جلب کرده است.

در اوایل این ماه، این شرکت برنامه‌های خود را برای جمع آوری 3 میلیارد دلار قبل از گسترش تجارت خود به هنگ کنگ اعلام کرد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه