خبر جدید از پرتاب فضاپیمای «ماسک»+ عکس

ایلان ماسک با درج پستی در شبکه های اجتماعی از احتمال پرتاب فضاپیمای استارشیپ تا دو هفته دیگر خبر داد.

به گزارش اکونگار، به نقل از دیجیاتو، اسپیس‌ایکس به‌تازگی در یک آزمایش کلیدی پیش از پرتاب، هر دو مرحله استارشیپ را با اکسیژن مایع فوق سرد و متان مایع پر کرد. این دو ماده درواقع سوخت رانش و پرتاب این فضاپیمای غول‌پیکر را تأمین می‌کنند. «ایلان ماسک» مدیرعامل اسپیس ایکس نیز زمان تقریبی این پرتاب را دو هفته دیگر اعلام کرده است.

جاه‌طلبانه‌ترین استارت‌آپ‌های جهان

چند روز پیش ایلان ماسک از به تعویق‌افتادن پرتاب استارشیپ تا خردادماه خبر داد، اکنون او در پست جدیدی در ایکس گفته که اسپیس‌ایکس قصد دارد چهارمین پرتاب آزمایشی استارشیپ را حدوداً دو هفته دیگر انجام دهد. با‌این‌حال به گفته مدیرعامل اسپیس‌ایکس زمان دقیق پرتاب این فضاپیما تنها به این شرکت بستگی ندارد. برای مثال آن‌ها هنوز منتظر مجوز پرتاب از سوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) هستند.

چهارمین پرتاب آزمایشی استارشیپ

اسپیس ایکس به‌تازگی ضمن انتشار چند عکس جدید گفت که آزمایش‌های پیش از چهارمین پرتاب این فضاپیما کامل شده. استارشیپ تا به امروز سه بار در فروردین، آبان و اسفند 1402 پرتاب آزمایشی داشته است.

استارشیپ دو بخش با پوشش فولاد ضدزنگ دارد که هر دو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملاً قابل استفاده مجدد باشند؛ مرحله اول یک بوستر بزرگ به نام «سوپر هوی» و مرحله دوم یک فضاپیمای 50 متری است. هنگامی که این دو روی هم قرار می‌گیرند، استارشیپ حدود 122 متر ارتفاع خواهد داشت که بلندتر از هر موشکی است که تاکنون ساخته شده. این موشک همچنین قدرتمندترین موشک تاریخ محسوب می‌شود که نیروی رانشی آن هنگام پرتاب 16.7 میلیون پوند است.

این نیروی رانش به لطف 33 موتور رپتور بوستر سوپرهوی به دست می‌آید. نیروی استارشیپ نیز به نوبه خود توسط شش موتور رپتور تأمین می‌شود. ایلان ماسک پیش‌ازاین تأکید کرده بود که سوخت این موتورها اکسیژن مایع و متان است که می‌توان آن‌ها را در مریخ نیز تهیه کرد.

درواقع یکی از برنامه‌های بلندمدت اسپیس‌ایکس سفر به ماه و سپس به مریخ است. چند سال پیش نیز ناسا استارشیپ را به عنوان اولین فرودگر خدمه برای برنامه اکتشاف ماه آرتمیس خود انتخاب کرد.

فضاپیمای ماسک

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان