سبقت ثروت «جف بزوس» از «ایلان ماسک»

جف بزوس با دارایی ۲۰۰ میلیارد دلاری یک‌بار دیگر ثروتمندترین فرد جهان شده است و در جایگاهی بالاتر از ایلان ماسک دیده می‌شود.

به گزارش اکونگار به نقل از دیجیاتو؛ برای اولین‌بار در بیش از 9 ماه گذشته، «ایلان ماسک» دیگر ثروتمندترین فرد جهان نیست. «جف بزوس»، بنیان‌گذار آمازون حالا با مجموع دارایی 200.3 میلیارد دلار در جایگاهی بالاتر از مدیرعامل تسلا با دارایی 197.7 میلیارد دلاری قرار گرفته است.

براساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، پس از افت 7.2 درصدی ارزش سهام تسلا در معاملات روز دوشنبه، ثروت ایلان ماسک نیز کاهش یافت تا جف بزوس بتواند عنوان ثروتمندترین فرد جهان را تصاحب کند.

پادشاهی جف بزوس با رشد سهام آمازون و افت سهام تسلا

این نخستین‌بار است که جف بزوس 60 ساله از سال 2021 تخت پادشاهی را در میان ثروتمندان جهان به‌دست می‌آورد. شکاف میان دارایی‌های ماسک و بزوس که در یک دوره به 142 میلیارد دلار می‌رسید، با روندهای متفاوت سهام آمازون و تسلا دائماً کمتر شده است.

ارزش سهام آمازون به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان از اواخر سال 2022 بیش از دو برابر شده است. از آن سو اما ارزش سهام تسلا از نقطه اوج خود در سال 2021 حدود 50 درصد افت داشته است.

سهام تسلا روز گذشته افت پیدا کرد، چرا که داده‌های اولیه نشان می‌داد فروش کارخانه شانگهای این شرکت به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک سال اخیر رسیده است. در آن طرف، آمازون درحال نزدیک‌شدن به بهترین رشد فروش آنلاین خود از دوره ابتدایی همه‌گیری کروناست.

بخش عمده دارایی جف بزوس به سهم 9 درصدی او در شرکت آمازون مربوط می‌شود. او بزرگ‌ترین سهام‌دار این غول تجارت الکترونیک است، و همچنان پس از فروش حدود 50 میلیون سهم به ارزش 8.5 میلیارد دلار در هفته‌های گذشته، این جایگاه را در اختیار دارد.

بنیان‌گذار آمازون نخستین‌بار در سال 2017 با پشت‌سرگذاشتن «بیل گیتس»، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت توانست به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شود. بااین‌حال، رشد خیره‌کننده تسلا در سال 2021 باعث شد ایلان ماسک بر این تخت پادشاهی تکیه بزند.

در جایگاه سوم فهرست میلیاردرهای بلومبرگ نام «برنار آرنو» با 197 میلیارد دلار، در جایگاه چهارم «مارک زاکربرگ» با 179 میلیارد و در جایگاه پنجم بیل گیتس با 150 میلیارد دلار قرار دارد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان