تمایل اندک برندهای ایرانی به تحقیقات بازار

مدیر مدرسه بازاریابی آو گفت: تنها ۲۷ درصد از برندهای ایرانی به تحقیقات بازار تمایل دارند.

به گزارش اکونگار به نقل از دی‌ام برد؛ رویداد «نسل نو، بینش نو» توسط انجمن تحقیقات بازار ایران برگزار شد و در این رویداد بابک کاظمی، مدیر مدرسه بازاریابی آو و عضو هیئت مدیره ۱۰۰۱ برندینگ گزارش جالبی در زمینه جایگاه تحقیقات بازار میان کسب‌وکارهای ایرانی ارائه داد.

بابک کاظمی یکی از ارائه‌دهندگان این رویداد بود. عنوان ارائه کاظمی «استراتژی برند، تصمیم‌گیری آگاهانه یا حدس و گمان؟» بود. او در این ارائه به ترسیم اهمیت تحقیقات بازار، بر اساس گزارشی از که برآمده از پروژه‌های مجموعه ۱۰۰۱ برندینگ بود، پرداخت. این گزارش حاصل بررسی ۲۰۰ پروژه‌ای است که مجموعه ۱۰۰۱ برندنیگ طی سال‌های ۹۵ الی ۱۴۰۲ با درخواست برندسازی انجام داده است.

کاظمی در ابتدا عنوان کرد که در هر بازه ۱۰ الی ۱۲ ساله، نسل‌ها عوض می‌شوند و حائز اهمیت است که برندها به این نکته در استراتژی‌هایی که ترسیم می‌کنند توجه داشته باشند. او همنچنین برند را واقعیتی خارج از ذهن مخاطبانان ندانست و بیان داشت که برای شناخت آن، باید به تحقیقات بازار توجه کرد.

۶۰درصد از برندهایی که وارد فرایند برندسازی شده‌اند، برندهایی B2C بوده‌اند

مدیر مدرسه بازاریابی آو و عضو هیئت مدیره ۱۰۰۱ برندینگ با اشاره به گزارش مطرح‌شده گفت: «۶۰درصد از برندهایی که وارد فرایند برندسازی شده‌اند، برندهایی B2C بوده‌اند و برند‌های B2B سهمی ۳۴درصدی داشته‌‌اند.»

او همچنین بیان داشت:

 • برندهای B2G نیز وارد فرایند برندسازی شده‌اند و در میان پروژه‌ها، سهمی ۶درصدی داشته‌اند.
 • شرکت‌های کوچک و تازه‌ تأسیس به‌لحاظ محدودیت‌هایی که دارند کمتر وارد فرایند سیستماتیک برندسازی شده‌اند.
 • عمده برندهایی که وارد فرایند سیستماتیک برندسازی شده‌اند، شرکت‌هایی متوسط بوده‌اند.
 • قابل توجه است که شرکت‌های بزرگی که دارای جایگاه خوبی هستند نیز به سمت برندسازی سیستماتیک حرکت کرده‌اند.
   
 • بنر-۱-گزارش-768x428

کاظمی در ادامه بیان داشت که باور غلطی در میان برخی از افراد وجود دارد که برندسازی تنها مختص به برندهای فعال در حوزه محصولات مصرفی و FMCG است؛ در حالی که در گزارش مطرح شده تنها ۲۲ درصد از مجموعه‌هایی که وارد فرایند سیستماتیک برندسازی شده‌اند از برندهای FMCG بوده‌اند.

بنر-۲-ارائه-768x431

تنها ۲۷درصد از برندها به تحقیقات بازار تمایل داشته‌اند

بابک کاظمی در ادامه ارائه گزارش گفت: «۶۶ درصد از مجموعه‌ها باور داشتند که تدوین استراتژی برای جایگاه‌سازی برند نیاز است. اما تنها ۲۷ درصد از آنها پذیرفته‌اند تحقیقات بازار توسط یک مجوعه فعال در حوزه تحقیقات بازار برای آنها صورت بگیرد.»

بنر-۳-768x431

او همچنین مهمترین دلایلی عدم ورود برندها به انجام تحقیقات بازار را به شرح زیر عنوان کرد:

 • ذهنیت نادرست در خصوص هزینه‌ها (هزینه زیادتر نسبت به برآوردها)
 • ضعف یا فقدان اطمینان به صحت نتایج
 • اجرای داخلی توسط برندها
 • چالش در همکاری با آژانس تحقیقات بازار

مدیر مدرسه بازاریابی آو و عضو هیئت مدیره ۱۰۰۱ برندینگ در آخر گفت: «همانگونه که در گزارش ملاحظه شد، علی‌رغم اینکه تعداد برندهایی که به سوی همکاری با یک آژانس برای فعالیت های برندسازی می‌آیند، هنوز نسبت به کل فعالین کسب وکار در ایران در اقلیت هستند و در عین حال، نگاه پیشروتر و تخصص‌محورتری دارند، اما همچنان اکثرا به تحقیقات بازار به عنوان یک اولویت غیرقابل‌ چشم‌پوشی نگاه نمی کنند.»

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان