دردسر مالی سم آلتمن برای ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، در پی جمع‌آوری میلیاردها دلار برای سرمایه‌گذاری در ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی است.

به گزارش اکونگار به نقل از دیجیاتو؛ سم آلتمن قصد دارد شبکه‌ای از کارخانه‌های تراشه‌سازی را در سرتاسر جهان ایجاد کند. با تحقق‌یافتن چنین هدفی، OpenAI می‌تواند از زیر سلطه انویدیا خارج شود. از سویی، ساخت تراشه‌های اختصاصی هزینه‌های OpenAI را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

براساس گزارش بلومبرگ، آلتمن به‌دنبال جذب میلیاردها دلار برای ساخت شبکه‌ای از کارخانه‌های تولید تراشه‌های هوش مصنوعی است. این پروژه چندین شرکت بزرگ تولید تراشه را شامل می‌شود. یکی از هزینه‌های هنگفت و محدودیت اصلی برای اجرای مدل‌های هوش مصنوعی، داشتن تراشه‌های کافی برای انجام محاسبات هوش مصنوعی مانند ChatGPT یا DALL-E است.

ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار در تاریخ این شرکت، به حدود 1.5 تریلیون دلار رسید که دلیل عمده آن، پردازنده‌های هوش مصنوعی آن است. بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی مانند GPT-4، جمینای گوگل و Llama 2 متا به‌شدت به پردازنده‌های گرافیکی H100 انویدیا وابسته هستند.

سم آلتمن و تولید تراشه‌های اختصاصی هوش مصنوعی

با رونق‌گرفتن هوش مصنوعی، رقابت برای افزایش تولید تراشه‌های پرقدرت به‌منظور اجرای سیستم‌های پیچیده هوش مصنوعی تشدید شده است. از سویی، تعداد کارخانه‌هایی که قادر به ساخت این تراشه‌های پرقدرت هستند، محدود است؛ به همین دلیل شرکت‌های هوش مصنوعی باید از مدت‌ها قبل برای تولید تراشه‌های جدید به این شرکت‌ها سفارش دهند. همچنین شرکت‌های ثروتمندی مانند اپل در این میان هستند که معمولاً مانع از دستیابی شرکت‌های کوچک‌تر مثل OpenAI به این تراشه‌ها می‌شوند. ازاین‌رو، OpenAI به‌دنبال جذب سرمایه بیشتر برای تشکیل شبکه‌ای از کارخانه‌های تراشه‌سازی است. سافت‌بانک ژاپن و هلدینگ هوش مصنوعی G42 ابوظبی درباره جمع‌آوری این سرمایه با آلتمن مذاکره داشته‌اند.

شرکت‌های دیگری که مدل‌های هوش مصنوعی را توسعه می‌دهند نیز برای ساخت تراشه‌های خود اقدام کرده‌اند. مایکروسافت مدتی پیش اعلام کرد که اولین تراشه هوش مصنوعی سفارشی خود را برای آموزش مدل‌ها ساخته است و به‌دنبال آن، آمازون نسخه جدیدی از تراشه Trainium را معرفی کرد.

بااین‌حال، این شرکت‌ها نیز از پردازنده‌های H100 انویدیا استفاده می‌کنند. اخیراً «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، اعلام کرد که تا پایان سال 2024، متا بیش از 340 هزار پردازنده گرافیکی H100 انویدیا را خریداری خواهد کرد؛ زیرا این شرکت مشغول توسعه هوش مصنوعی عمومی (AGI) خود است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان