ثبت طولانی‌ترین دوران افت درآمد اپل در ۲۰ سال اخیر

ارزش سهام اپل در سال ۲۰۲۳ نسبت‌ به رقبا کمتر رشد کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از زومیت؛ با رسیدن به پایان سال ۲۰۲۳، درحالی‌که اپل افزایش شاهد افزایش ۵۴ درصدی ارزش سهامش بود، عملکرد مالی این شرکت نسبت‌ به رقبایش حاوی نکات جالبی است. در این مطلب به کاهش رشد ارزش سهام اپل در مقایسه‌ با سال‌های گذشته و اینکه چگونه می‌تواند در سال ۲۰۲۴ عملکرد مالی بهتری داشته باشد، نگاهی خواهیم داشت.

سایت CNBC، خلاصه‌ای از عملکرد اپل و درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۳ ارائه داده است. اگرچه افزایش ۵۴ درصدی ارزش سهام سازنده‌ی گوشی آیفون در سال، دو برابر افزایش ارزش S&P 500 است، اما به سطح سایر بزرگان فناوری نمی‌رسد.

سهام انویدیا در سال ۲۰۲۳ نسبت‌ به سال ۲۰۲۲ حدود ۲۴۴ درصد، متا ۱۸۴ درصد، تسلا ۱۳۰ درصد و آمازون ۷۸ درصد رشد داشته است. حتی سهام مایکروسافت با افزایش ۵۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته از اپل بیشتر بود.

درحالی‌که افزایش ارزش سهام اپل از انتظارات وال استریت بهتر بود اما در چهار فصل قبل با افت درآمد مواجه شده است که طولانی‌ترین دوره‌ی کاهش منفی ارزش سهام این شرکت در بیش‌ از دو دهه‌ی گذشته محسوب می‌شود.

باید توجه داشت اپل در برخی از سه‌ماهه‌های اخیر با وجود کاهش درآمد، افزایش سوددهی را تجربه کرده است؛ اما کاهش فروش تبلت اپل، آیفون و مک، سرمایه‌گذاران را نسبت‌ به خرید سهام غول فناوری اهل کوپرتینو، محتاط‌تر کرد.

یکی از دلایل کاهش رشد سهام اپل، افت فروش کلی گوشی‌های هوشمند در جهان بود که درواقع به کمترین حد خود در بیش‌ از ۱۰ سال گذشته رسید. البته دلایل دیگری برای کاهش رشد ارزش سهام این شرکت وجود دارد که ازجمله می‌توان به ارتقای جزئی مدل‌های جدید آیفون نسبت‌ به مدل‌های قبلی، عدم عرضه‌ی مدل‌های جدید آیپد و ارتقای تکراری لپ تاپ اپل و مک‌ اشاره کرد.

حتی با وجود کاهش جزئی در درآمدزایی اپل، این شرکت همچنان با ارزش‌ترین برند جهان محسوب می‌شود و ارزش بازارش حدود ۳ تریلیون دلار است. درآمد کلی این شرکت در سال مالی ۲۰۲۳ نیز حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بود.

افزایش فروش محصولات سخت‌افزاری به‌همراه رشد خدمات می‌تواند به اپل کمک کند سرعت رشد عادی خود را بار دیگر به‌دست آورد.

درحالی‌که هدست واقعیت مجازی اپل موسوم‌ به ویژن پرو اوایل سال ۲۰۲۴ روانه‌ی بازار خواهد شد، انتظار نمی‌رود درآمد زیادی را به جیب این شرکت سرازیر کند. بااین‌حال پیش‌بینی می‌شود در صورت استقبال خریداران از ویژن پرو در سال آینده، این محصول می‌تواند تغییراتی در آینده‌ی مالی اپل ایجاد کند. گفتنی است قیمت هدست واقعیت مجازی شرکت کوپرتینویی، ۳٬۵۰۰ دلار خواهد بود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان