فراز و فرود قیمت طلا و سکه / امکان پیش‌بینی بازار وجود ندارد

یک فعال بازار طلا گفت: با توجه شرایط موجود سیاسی امکان پیش بینی بازار وجود ندارد باید منتظر باشیم ببینیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادآنلاین، بازار سکه و طلا هفته گذشته را با نوسانات قیمتی پشت سر گذاشت؛ تغییرات انس جهانی و نرخ ارز با اثرپذیری از اخبار سیاسی منطقه باعث افزایش و کاهش قیمت طلا و سکه در طول هفته شد.

در همین رابطه محمد کشتی آرای فعال بازار طلا درباره وضعیت بازار طلا و سکه گفت: در ابتدای هفته گذشته قیمت هر انس طلا تا ۲۰۰۶ دلار بالا رفت با توجه به این افزایش، قیمت سکه و طلا نیز صعودی شد به تدریج از روز دوشنبه به دلیل کاهش تنش های خاورماینه قیمت انس جهانی نیز افت کرد همین موضوع باعث شد انس جهانی به ۱۹۸۲ دلار نیز برسد.

وی اضافه کرد: در مجموع در پایان هفته گذشته قیمت انس جهانی با کاهش ۲۰ دلاری به ۱۹۸۶ دلار رسید قیمت ارز نیز نوسانات معمول خود را داشت بنابراین از اواسط هفته قیمت سکه و طلا سیر نزولی پیدا کرد اما در روز پنجشنبه با وجود تغییر اندک انس جهانی، نوسان ارزی باعث شد نسبت به روز شنبه کمی کاهش قیمت ها را داشته باشیم.

این فعال بازار طلا با بیان اینکه تغییرات عمده‌ای در قیمت‌ها ایجاد نشده است، افزود: در آخرین نرخ اعلامی روز پنجشنبه قیمت سکه سکه طرح قدیم به نسبت روز شنبه ۴۵۰ هزار تومان کاهش داشته است سکه طرح جدید، نیم سکه، ربع سکه وسکه یک گرمی بانک مرکزی نیز ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشند اما حباب سکه ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

کشتی آرای با اشاره به روند با ثبات قیمت‌ها در بازار طلا و سکه عنوان کرد: در طول هفته قیمت انس جهانی کاهش یافت اما نرخ ارز کمی افزایش داشت این دو همدیگر را پوشش دادند که باعث شد قیمت‌ها روال با ثباتی داشته باشند.

وی درباره آخرین نرخ های بازار نیز گفت: در پایان معاملات هفته قیمت انس ۱۹۸۶ دلارشد، قیمت سکه طرح قدیم ۲۶ میلیون تومان، سکه طرح جدید ۲۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان شد، قیمت طلای آب شده ۶۰ هزار تومان افزایش داشت و  به ۱۰ میلیون ۹۲۰ هزار تومان رسید هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۵ هزار تومان افزایش ۲ میلیون و ۵۲۲ هزار تومان شد.

به گفته کشتی آرای وضعیت عرضه و تقاضا در بازار متعادل است و تقاضای اضافی در بازار وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت‌ها را باید روزانه تحلیل کرد آینده قیمت طلا و سکه را غیرقابل پیش بینی عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه شرایط موجود سیاسی امکان پیش بینی بازار وجود ندارد باید منتظر باشیم ببینیم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه