شناسه خبر: ۲۲۲۲
لینک کوتاه کپی شد

بررسی بازار ارز و طلا

قیمت دلار و درهم بالا رفت / افت قیمت طلای جهانی

امروز اگرچه نرخ طلای جهانی نزولی بود اما در بازار داخلی ایران قیمت طلا و سکه طبق سایت اتحادیه ارز و طلا صعودی بود.

قیمت دلار و درهم بالا رفت / افت قیمت طلای جهانی

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادنیوز؛ امروز پنجشنبه 4 اسفند ماه؛ سومین روز فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا بود. نهاد مرکزی بازار ساز سعی کرده تا جلوی نوسانات ارزی را بگیرد. یکسری از سایت ها ادعا دارند سیگنال های بانک مرکزی در روزهای اخیر از جمله جزئیات منتشر شده در خصوص سرفصل‌های ۶۳ گانه مصارف ارزی - خدماتی (غیر بازرگانی) و تغییر  سیاست جدید ارزی درباره گروه‌بندی کالای وارداتی، گواه بر این است که نهاد سیاستگذار تمام تلاش خود را به کار گرفته تا در یک فضای واقعی و بدون هیجان بازار ارز را سروسامان دهد.

موافقان این طرح باور دارند که مرکز مبادله ارزی این قابلیت را دارد تا سیستم تخصیص ارز در کشور را سامان دهد و نیازمندان واقعی را از دلالان و افرادی که شغل‌شان سوداگری در بازار است، متمایز سازد.

پشتوانه سیاسی بانک مرکزی

در شرایط فعلی دولت و روزنامه کیهان حمایت تمام قد خود را از مرکز مبادله اعلام کرده اند که نشان دهنده آن است که بانک مرکزی پشتوانه سیاسی لازم برای اعمال سیاست های جدید خود را دارد و می تواند در جهت تسهیل ارز نسخه جدید خود را پیاده سازی کند.

عرضه سنگین دلار در مرکز مبادله

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده نزدیک به 400 میلیون دلار در مرکز مبادله ارز و طلا مورد معامله قرار گرفته است. برخی فعالان باور دارند با این سطح سنگین از عرضه ارز می‌توان تصور کرد که بازارساز ارزی به طور جدی پایین آوردن  قیمت دلار  را دنبال می‌کند.

اگر روزی 400 میلیون دلار در مرکز مبادله تزریق شود، در طول یک هفته کاری (۶ روز)، میزان عرضه ارز به حدود دو میلیارد و 400 میلیون دلار خواهد رسید که میزان بسیار قابل توجهی است.

منتقدان مرکز مبادله

با این حال منتقدان می گویند مرکز مبادله به تنهایی نمی تواند موجب تغییر پوزیشن بازیگران ارزی شده و دلار را به طور قابل توجهی کاهش دهد.این دسته از فعالان باور دارند دولت باید چشم اندازهای بلند مدت را تغییر دهد و با به کار گیری اقداماتی از جمله مجموعه ای از سیاست های داخلی و بین المللی(اقتصادی و سیاسی ) جهت انتظارات را کنترل کند.

قیمت دلار و درهم بالا رفت

قیمت دلار مبادله امروز به 41 هزار و 700 تومان رسید. در دو روز ابتدای فعالیت این مرکز نرخ دلار در محدوده 41 هزار و 549 تومان به فروش رسیده بود.

همزمان با سومین روز فعالیت مرکز مبادله برخی از سایت ها مدعی بودند که نرخ دلار در بازار آزاد به سمت جلو حرکت کرد. یکسری ها مدعی بودند نرخ دلار در بازار های مجاور و نرخ حواله درهم عصر امروز در مقایسه با روز چهارشنبه رشد قابل توجهی را ثبت کرده بود.

ترمز دلار در دست درهم

تحلیلگران ارزی باور دارند در صورتی که عرضه در دسترس در بخش حواله زیاد شود ترمز  قیمت درهم کشیده خواهد شد و این امر ممکن است تا آرامش را به بازار ارز برگرداند.

در دوره‌های مختلف عوامل متعددی در تعیین نرخ این ارز در بازار داخلی ایران مؤثر بوده است. برای سال‌های طولانی نرخ حواله درهم و میزان عرضه و تقاضا در صرافی‌های دوبی روی نرخ دلار آزاد ایران تأثیر داشته است؛ به عقیده اقتصاددانان رشد درهم در چند وقت اخیر جهت انتظارات را تغییر داده است.

 انتظارات تورمی مهم‌ترین عامل افزایش نرخ‌ها

از سوی دیگر  انتظارات تورمی مهم‌ترین عامل افزایش نرخ‌ها در بازار هفته‌های اخیر است. روز گذشته مرکز آمار، نرخ تورم کشور در بهمن ماه را منتشر کرد که بر اساس این گزارش مشاهده می‌شود نرخ تورم نقطه به نقطه تا انتهای ماه دوم زمستان رقمی معادل ۴/ ۵۳ درصد بوده است.

کارشناسان ضمن اشاره به این آمار معتقدند که در شرایط تورمی افراد تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازار‌هایی مانند ارز و طلا دارند و این افزایش حجم تقاضا سبب افزایش نرخ در بازار‌های مذکور می‌شود. از سوی دیگر با حذف معاملات ارز سهمیه‌ای، افراد جهت سرمایه‌گذاری ارزی ناگزیر به سمت بازار غیر‌رسمی روی آورده و موجب افزایش حجم معاملات روزانه این بازار می‌شوند.

سیگنال های منفی برجامی

عده ای از معامله گران تصور می کردند سفر پادشاه عمان به ایران و تبادل پیام با قطر همزمان با سفر کارشناسان آژانس به تهران و زمزمه های سفر احتمالی گروسی به تهران بر روی مذاکرات هسته ای اثر بگذارد و نرخ  دلار را نزولی کند.

با این حال آمریکا  بار دیگر اعلام کرده تمرکزش بر روی مذاکرات برجام را برداشته و پادشاه عمان حامل پیام برجامی برای تهران نیست. ند پرایس در این باره گفته سفر رابرت مالی به عمان ارتباطی با سفر هیثم بن طارق آل سعید سلطان عمان به تهران ندارد.سیگنال های منفی برجامی همچنان یکی از دلایل رشد اسکناس آمریکایی بوده است.

افت قیمت طلای جهانی

 قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز در محدوده 1818 دلار مبادله شد. این قیمت نسبت به روز قبل15  دلار پایین تر بود.بررسی ها نشان می دهد افزایش ارزش دلار پس از انتشار صورت جلسه فدرال رزرو فشار نزولی بیشتری به قیمت فلز زرد وارد کرد.این صورت جلسه نشان می داد که دوباره مقامات بانک مرکزی آمریکا مواضع انقباضی برای رام کردن تورم گرفته اند.

صعود قیمت سکه و طلا / حباب بازار سکه چقدر است؟

امروز اگرچه نرخ طلای جهانی نزولی بود اما در بازار داخلی ایران قیمت طلا و سکه طبق سایت اتحادیه ارز و طلا صعودی بود.

قیمت طلا 18 عیار امروز تا محدوده 2 میلیون و 500 هزار تومان بالا رفت و در زمان نگارش این گزارش در محدوده 2 میلیون و 474 هزار و 400 تومان به فروش رسید.قیمت مذکور در مقایسه با روز چهارشنبه تقریبا 75 هزار تومان افزایش را نشان می دهد.

قیمت سکه هم امروز نه تنها وارد کانال 30 میلیون تومان شد؛ بلکه آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز گزارش داده سکه به یک قدمی کانال 31 میلیون تومان هم رسیده بود. نکته قابل توجه این است که حباب سکه به بیش از 8 میلیون و 500 هزارتومان رسید که نسبت به دیروز 675 هزار تومان رشد کرده بود. افزایش حباب سکه از نگاه فعالان بازار نشان دهنده این است که رشد قیمت سکه منطقی نیست و خریداران به صورت هیجانی دست به خرید زده اند.

از سوی دیگر نیم سکه هم امروز در مقایسه با روز قبل 600 هزار تومان گران شد و تا سطح 16 میلیون و 430 هزار تومان بالا رفت.حباب نیم سکه در نزدیکی 5 میلیون و200 هزار تومان قرار دارد.به عبارتی یک سوم از قیمت نیم سکه در واقع حباب است.  

قیمت ربع سکه هم امروز در محدوده 11 میلیون و 100 هزار تومان به فروش رسید که 5میلیون و 488 هزار تومان را حباب تشکیل می دهد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر