شناسه خبر: ۲۱۲۲
لینک کوتاه کپی شد

توقف فروش ارز سهمیه‌ای به دستور بانک مرکزی

بانک مرکزی در بسته جدید ارزی که از امروز به اجرا درمی‌آید، از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است.

توقف فروش ارز سهمیه‌ای به دستور بانک مرکزی

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم؛ نکته مهم در سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی این است که از این پس دیگر این بانک، ارز برای فروش با کارت ملی در اختیار صرافی‌ها قرار نمی‌دهد؛ البته صرافی‌ها می‌توانند از منابع داخلی خودشان در همان سرفصل ارز از مردم بخرند و به مردم بفروشند.

سیاست‌های جدید بازارساز بیانگر آن است که بانک مرکزی در بسته جدید ارزی که از امروز به اجرا درمی‌آید، از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است. بر اساس این مدل و بسته جدید ارزی که از فردا به اجرا در می‌آید، کل منابع ارزی حاصل از صادرات تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

خبرگزاری ایسنا دیروز نوشت «این مدل که اجرای موفق آن از سوی دولت روسیه موجب شد روبل پس از ریزش اولیه در قضیه جنگ اوکراین ظرف یک ماه، ارزش خود را بازیابی کند و حتی بالاتر از ارزش قبلی شود، پیمان‌سپاری صد درصدی ارزهای صادراتی است. در این مدل، ارزهای حاصل از صادرات بخصوص در صنایع و معادنی که محصولات خود را به واسطه منابع ارزان انرژی تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند، تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد و این صادرکنندگان عمده (پتروشیمی، فولاد، مس و ...) الزاماً باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا عرضه کنند.»

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر