شناسه خبر: ۱۹۶۲
لینک کوتاه کپی شد

قیمت سکه در آستانه ورود به کانال 26 میلیون تومانی / نرخ درهم لیدر بازار ارز شد

اسکناس آمریکایی در زمان نگارش این گزارش برای خرید 44 هزار و 576 تومان و برای فروش 45 هزار و 21 تومان بود. این در حالی است که روز گذشته قیمت دلار در کانال 42 و 43 هزار تومان معامله شده بود.

قیمت سکه در آستانه ورود به کانال 26 میلیون تومانی / نرخ درهم لیدر بازار ارز شد

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادنیوز؛ قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 26 بهمن ماه در صرافی ملی جهش قابل توجهی را ثبت کرد. نرخ دلار در سایت صرافی ملی امروز وارد کانال 44 هزار و 45 هزار تومان شد.

 فرزین دلار 45 هزار تومانی را به رسمیت شناخت

اسکناس آمریکایی در زمان نگارش این گزارش برای خرید 44 هزار و 576 تومان و برای فروش 45 هزار و 21 تومان بود. این در حالی است  که روز گذشته قیمت دلار در سایت مذکور در کانال 42 و 43 هزار تومان معامله شده بود.

از سوی دیگر سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران دیروز با قیمت حدود 43 هزار تومان برای دلار بسته شد آخرین نرخ اعلام امروز برای هر دلار آمریکا 44 هزار و 570 تومان درج شده است.قیمت یورو هم امروز در سایت فوق در حول و حوش 1500 تا 1600 تومان گران شد  و وارد کانال 47 هزار تومان شد. قیمت یورو امروز در محدوده 47 هزار  601 تومان به فروش رسید.

محمدرضا فرزین در صحبت‌های اخیر خود برای چندمین‌بار از «نرخ‌سازی» عده‌ای در بازار آزاد انتقاد کرده بود و گفته بود: در ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعبه بانکی در حال عرضه ارز هستیم و مردم می‌توانند مراجعه کنند و ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند. او نرخ «واقعی» دلار را کمتر از 43 هزار و 400 تومان و یورو را نیز کمتر از 46 هزار و 500 تومان اعلام کرده و تاکید کرده بود که مردم می‌توانند برای اطلاع از «نرخ واقعی» به سایت بازار متشکل مراجعه و نرخ ارز را در آنجا مشاهده کنند؛ یعنی همان سایتی که حالا به دلار 45 هزار تومانی و یوروی 48 هزار تومانی رسمیت داده است.

حراج هلندی در بازار ارز

افزایش نرخ خرید و فروش ارز در بازار متشکل امروز  اتفاقی بود که از آن به عنوان اجرای حراج هلندی در بازار ارز یاد می کنند.

به گفته فعالان و کارشناسان ارزی، این راه کار و اقدام مانع از شکل گیری فضای توزیع رانتی ارز می‌شود و با از بین رفت تفاوت نرخ ارز صرافی مجاز با بازار آزاد منجر به شکل گیری نرخ واقعی و شفاف در بازار ارز می‌شود. باید تاکید داشت هدف گذاری این نوع حراج در شرایط کنونی، تعیین نرخ اولیه ارز در تهران به جای دوبی خواهد بود که می‌تواند مانع از شکل گیری جولان نوسان گیران و سفته بازان فردایی ارز شود.

بیش از چهل  روز قبل فرزین از برنامه های ارزی خود رونمایی کرد. برنامه‌هایی که در همان گام نخست از تعیین نرخ ثابت ۲۸۵۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی و ضروری در بستر سامانه نیما حکایت داشت و در ادامه نیز فرزین از ورود بانک مرکزی به بازار آزاد ارز با هدف نرخ سازی خبر داد.

بعد از مدتی دلار توافقی حذف شد و رئیس کل بانک مرکزی در فضای مجازی در پاسخ به دغدغه یکی از کاربران توئیتر نوشت: "بانک مرکزی با حذف دلار توافقی به دنبال برچیدن رانت به‌وجود آمده بوده است؛ از این به بعد از تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف. "

سیگنال فرزین به خریداران ارزی در شرایطی بود که  سیاست جدید از سوی بانک مرکزی که با افزایش سقف (پنج هزار یورو اسکناس) عرضه ارز با کارت ملی در شبکه صرافی‌ها و شعب بانکی منتخب ارزی همراه بود.

 نرخ درهم لیدر بازار ارز

در بازار غیر رسمی هم امروز نرخ دلار بالا رفت. فعالان بازار معتقدند که این روزها نرخ درهم لیدر بازار ارز شده و افزایش قیمت دلار زیر سر نرخ حواله درهم است. قیمت درهم امروز وارد کانال جدید شد و تا اولین مرز مقاومتی پیشروی کرد. درهم در زمان نگارش این گزارش در مقایسه با عصر دیروز در حول و حوش 400 تومان بالا رفته بود.

معامله گران می گفتند تأثیر اقدامات امریکا در جهت بستن دست ایران از بازار دبی و عراق  باعث شده قیمت ها صعودی شود.

هرات قیمت نقدی دلار را نزد/ دلار فردایی هرات قد کشید

هرات امروز قیمت نقدی دلار را اعلام نکرد اما قیمت دلار فردایی در بازار یاد شده امروز تقریبا 1 هزار و 200 تومان از قیمت نقدی روز سه شنبه بالاتر بود. از نگاه تحلیلگران ارزی رشد قیمت دلار فردایی در هرات عامل دیگر تقویت انتظارات صعودی برای اسکناس آمریکایی در تهران است.

دلار سلیمانیه وارد کانال جدید شد

در سلیمانیه هم نرخ دلار امروز وارد کانال جدید شد  و در مقایسه با روز گذشته تقریبا 850 تومان رشد کرده بود.

کاهش قیمت  طلا

بازار جهانی طلا امروز شاهد کاهش قیمت اونس طلا بود. فلز گزان بهای جهانی امروز 13 دلار پایین آمد و در محدوده 1836 دلار به فروش رسید.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار طبق سایت اتحادیه طلا و ارز در زمان نگارش این گزارش نسبت به روز قبل 300 تومان پایین تر بود و در محدوده 2 میلیون و 142 هزارو 700 تومان به فروش رسید.

قیمت سکه از مرز 25 میلیون و 800 هزار تومان عبور کرد

قیمت سکه امامی امروز همزمان با افزایش قیمت دلار و بدون توجه به کاهش قیمت اونس طلا قد کشید. قیمت سکه دیروز به 25 میلیون و 500 هزار تومان رسید.  

معامله گران می گفتند در صورتی که نرخ دلار در بازار امروز رشد کند این امر ممکن است موجب ورود خریداران جدید به بازار شود و سکه به سمت ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان گام بردارد.

قیمت سکه امروز در همین محدوده به فروش رسید. عده ای از معامله گران می گفتند اگر سکه محدوده یاد شده را حفظ کند احتمالا ورود سکه به کانال 26 میلیون تومان هم محتمل خواهد بود.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر