تقاضای جهانی برای طلا رکورد زد

گزارش منتشر شده از سوی شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که مجموع تقاضای جهانی برای این فلز گرانبها، با احتساب معاملات بورسی و غیر بورسی، در سال گذشته میلادی به ۴۸۹۹ تن رسید که بالاترین رقم در کل تاریخ محسوب می‌شود.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، گزارش منتشر شده از سوی شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که مجموع تقاضای جهانی برای این فلز گرانبها، با احتساب معاملات بورسی و غیر بورسی، در سال گذشته میلادی به ۴۸۹۹ تن رسید که بالاترین رقم در کل تاریخ محسوب می‌شود.

به نقل از شین‌هوا، به گفته این شورا، تقاضای خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۳۷ تن رسید که دومین میزان بالای تقاضای این بانک‌ها برای طلاست.

در این گزارش آمده است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با پشتوانه طلا (ETF) برای سومین سال متوالی شاهد خروج سالانه سرمایه بودند و ۲۴۴ تن در سال ۲۰۲۳ از دست دادند.

در مقابل، بازار چین در سال گذشته شاهد ورود ۱۰ تن طلا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بود که مجموع دارایی‌های ETF طلای این کشور را تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۶۱.۵ تن رساند.

تقاضای جهانی برای شمش و سکه طلا نسبت به سال گذشته ۳ درصد کاهش یافت، در حالی که تقاضای مصرف جواهرات افزایش یافت و به ۲۰۹۳ تن رسید.

بر اساس این گزارش، بهبود اقتصادی چین تقاضا برای جواهرات طلا را افزایش داده است و این کشور به موتور رشد مهمی برای بازار جهانی طلا تبدیل شده است.

سال گذشته، کل عرضه جهانی طلا نسبت به سال قبل از آن ۳ درصد افزایش یافت. تولید طلا از معدن در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن ۱ درصد افزایش یافت و به ۳۶۴۴ تن رسید.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان