دلار صعودی شد/ طلای جهانی سقوط کرد

قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافت اما در مسیر دومین سقوط هفتگی متوالی خود قرار گرفت زیرا داده‌ها نشان از تقویت دلار دارد.

به گزارش اکونگار به نقل از ایبنا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۰۲۱ دلار و ۷۹ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۰۲۱ دلار و ۷۰ سنت رسید.

اقتصاد ایالات‌متحده در سه ماهه چهارم سریعتر از حد انتظار رشد کرد، زیرا فشار‌های تورمی در بحبوحه مخارج مصرف کننده قوی کاهش یافت. یک نظرسنجی نشان داد که اقتصاد ایالات‌متحده سال ۲۰۲۴ را با قدرتی آغاز کرد و فعالیت‌های تجاری در ژانویه افزایش یافت و به نظر می‌رسد فشار‌های تورمی کاهش یافته است.

شاخص دلار آمریکا در هفته ۰.۲ درصد افزایش یافت و در نزدیکی بالاترین رقم ۶ هفته اخیر قرار گرفت و باعث شد که طلا برای سایر دارندگان ارز جذابیت کمتری داشته باشد. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را بدون تغییر در رکورد بالای ۴ درصد نگه داشت و کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که بحث درباره کاهش نرخ زودهنگام است، اما افزود که خطرات رشد اقتصادی به سمت نزول متمایل شده است.

بازار‌ها به طور گسترده‌ای انتظار دارند که فدرال رزرو ایالات‌متحده در نشست سیاست گذاری خود در ۳۰ تا ۳۱ ژانویه بر روی نرخ‌ها بایستد، اما توجه تا حد زیادی به نظرات جروم پاول، رئیس، معطوف خواهد بود.

طبق گزارش رویترز، در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۲ درصد کاهش به ۲۲.۸۷ دلار رسید، پلاتین ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۸۹۰.۷۶ دلار رسید و پالادیوم با ۰.۱ درصد کاهش به ۹۳۹.۶۴ دلار رسید.

اقدامات محرک چین شاهد بهبودی در ریسک‌پذیری بود که همراه با یک سری رکورد‌های بی سابقه در وال استریت، تقاضا برای طلا را کاهش داد. تورم همراه با افزایش نشانه‌های انعطاف‌پذیری در اقتصاد ایالات‌متحده، به فدرال رزرو فرصت بیشتری می‌دهد تا نرخ‌ها را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد. انتظار می‌رود این تصور هر گونه افزایش طلا را در ماه‌های آینده محدود کند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان