شناسه خبر: ۱۵۳۷
لینک کوتاه کپی شد

جریمه نداشتن گواهینامه هنگام رانندگی چقدر است؟

همراه نداشتن گواهینامه در زمان رانندگی جریمه ۳۰ هزار تومانی دارد.

جریمه نداشتن گواهینامه هنگام رانندگی چقدر است؟

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد آنلاین؛ اگر گواهینامه رانندگی دارید و به هنگام رانندگی به هر دلیلی گواهینامه خود را همراه نداشتید مشمول جریمه با کد ۲۱۱۱ به مبلغ ۳۰ هزار تومان می شوید. ولی اگر بدون گواهینامه رانندگی اقدام به رانندگی کردید در ادامه مجازات رانندگی بدون گواهینامه را شرح داده ایم:

افرادی که بدون داشتن گواهینامه رانندگی مجاز، اقدام به رانندگی کنند، به موجب قانون مرتکب جرم شده است و مجازات آن دو تا شش ماه حبس خواهد بود. حال اگر در حین رانندگی بدون گواهینامه رانندگی معتبر حادثه ای رخ دهد، اگر مقصر نباشند که جرم اول همچنان پابرجاست یعنی دو تا شش ماه حبس، اما اگر مقصر واقعه بوده باشند، دو جرم مرتکب شده اند.

طبق ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، نماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد و به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌شود.

البته مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر